Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rosja z wiatrem

ucho

Na terenie największego jeziora w Europie wybudowana może zostać wkrótce ogromna tama. Wiadomość nie zaliczałaby się może do kategorii wybitnie interesujących gdyby nie fakt, że ogromny żagiel zawiśnie ponad wodami jeziora Ładoga - tworząc pierwszą na świecie tamę wiatrową.

Chetwood Associates
Chetwood Associates

 

Jezioro o powierzchni ponad 18 tysięcy km kw. położone jest na północny wschód od Petersburga. Cofający się lodowiec pozostawił w jego obrębie ponad 600 wysp i wysepek. Zróżnicowany krajobraz okolicy wykorzystany ma zostać przy budowie niecodziennej elektrowni. Projektanci z angielskiego biura architektonicznego Chetwood Associates wpadli na pomysł rozciągnięcia ogromnego żagla w miejscu, gdzie łączą się wody jeziora Ładoga oraz jednej z wpadających do niego rzek.

 

Tama wiatrowa Rosja

Chetwood Associates

 

Pomysł całkiem interesujący, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że żaglopodobna konstrukcja ma rzeczywiście duże szanse zogniskować moc wiatru w znajdującej się w centralnym punkcie turbinie. Jeśli wierzyć słowom projektantów, oparli się oni w swojej pracy na bogatych doświadczeniach ludzkości związanych z żeglarstwem, a wygląd elektrowni to tylko nieco zmodyfikowany pomysł wykorzystywany już przez Fenicjan, Trojan, ich braci, stryjów, siostry oraz przeciwników.

 

 

Tama Wiatrowa Rosja

Chetwood Associates


Jak to jednak zwykle bywa w przypadku projektów mocno nietypowych, zaraz potem dowiedzieć możemy się o bogatych inspiracjach autorów. Tym razem oprócz żeglarstwa napotykamy również aspekty zoologiczne. Główny architekt Laurie Chetwood stwierdza, że ''żagiel wygląda jak ptak, maczający swój dzióbek w wodzie''. Dodaje również, że taka forma niemal absolutnie nie zakłóci nieskazitelnej urody otaczającego krajobrazu.

 

Turbina

Chetwood Associates


Dla wielbicieli liczb dodam tylko, że konstrukcja będzie miała 25 metrów wysokości, natomiast liny podtrzymujące żagiel rozpięte będą na szerokość 75 metrów. Koszt inwestycji planowany jest na 2,5 mln funtów. Działania samych twórców nabierają natomiast coraz większego rozpędu. Oczekują oni bowiem na pozwolenie dotyczące projektu podobnej elektrowni, która również zlokalizowana ma być w rejonie jeziora Ładoga

 

Tama wiatrowa

Chetwood Associates

 

ucho

Skomentuj:

Rosja z wiatrem