Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bułgaria i Oman doczekały się projektów Fostera

graberski

 Gdy już myśleliście, że właśnie minął tydzień bez wieści z pracowni Foster + Partners, mamy dla was niespodziankę. Tym razem architekci z najbardziej pracowitego biura architektonicznego zaprojektowali dwa osiedla mieszkalne, które powstaną w Bułgarii i w Omanie.

Black Sea Gardens
Foster + Partners

 

Najpierw przyjrzyjmy się osiedlom powstającym w Bułgarii w miejscowości Byala. Black Sea Gardens będzie pierwszym przedsięwzięciem pracowni Foster + Partners w tym kraju i trzeba przyznać, że zadebiutują oni z klasą. Projekt ma powstać na samym wybrzeżu morza Czarnego, co dodaje mu dodatkowego uroku. W sumie pracownia ma zamiar wybudować pięć osiedli, w których zamieszka ponad 15 tysięcy osób. Wszystkie mają być całkowicie przyjazne dla środowiska. Projekt przewiduje nawet wielkie podziemne parkingi przy wjazdach na teren zabudowy. Do poszczególnych domów mieszkańcy będą się przemieszczać przy pomocy specjalnych elektrycznych autobusów, samochodzików czy rowerów.

 

 

Foster + Partners

 

 

Foster + Partners

 

 

Nazwy osiedli zainspirowane były ukształtowaniem terenu, na którym dane domki się znajdą, bądź ich otoczeniem. Sky Village będzie najwyżej położonym osiedlem, Wilderness Village znajdzie się głęboko w lesie, Meadow Village położone zostanie na łące, na cyplu usytuowane zostanie Cape Village, natomiast nad samym morzem, w pobliżu mariny, powstanie Sea Village. Wszystkie ''miasteczka'' zostały zaprojektowane tak, aby stylistycznie pasowały do architektury Bułgarii. Charakteryzować je będą wąskie uliczki i ciasna zabudowa dywanowa. Architekci w znakomity sposób wykorzystali ukształtowanie terenu. Domki będą tak budowane, że z wszystkich będzie można ujrzeć morze. Z powodu ciasnej zabudowy uliczki będą zacienione, a więc i przyjemniej będzie się po nich spacerowało. Projekt przewiduje także zachowanie większości zieleni, która znajduje się już na terenie budowy.

 

 

Foster + Partners

 

 

Drugim projektem pochodzącym z desek kreślarskich biura Foster + Partners będzie Blue City, które powstanie w miejscowości Muskat w Omanie. Ma to być praktycznie nowe miasto, w którym poza domami znajdą się szkoły, uniwersytet, marina, sklepy a nawet pola golfowe. Ma to być także ekskluzywny kurort wypoczynkowy. By to zrealizować plaże będą musiały być oczyszczone i zmodernizowane do najwyższych standardów światowych. Wzdłuż linii brzegowej powstanie deptak. Powiększona zostanie zatoka, wokół której znajdą się liczne hotele oraz restauracje.

 

 

Foster + Partners

 

 

Budynki z apartamentami będą posiadały własne dziedzińce oraz dyskretne parkingi. Wszystkie budynki mieszkalne będą zachowywały prywatność właścicieli. Będą się tym samym trzymały tradycji wywodzących się z Omanu, w których szanuje się intymność i dyskrecje. Wśród materiałów wykorzystanych do budowy znajdą się przede wszystkim kamień i drewno, które są lokalnie produkowane. Wszystkie obiekty zostały tak zaprojektowane by zmniejszyć ilość bezpośredniego światła dziennego w pomieszczeniach (tym samym ograniczyć nagrzewanie się) oraz maksymalnie zwiększyć ich naturalną wentylację.

 

 

Foster + Partners

 

 

Obydwa projekty świadczą o wszechstronności pracowni Foster + Partners. Niektórym może się wydawać, że zdecydowanie za często opisujemy na Bryle ich projekty, jednak co można zrobić, gdy co tydzień biuro to przedstawia nam coś nowego?

 

 

TAG

 

Skomentuj:

Bułgaria i Oman doczekały się projektów Fostera