Architektura, kawa i herbata
Kilka lat temu włoska firma Alessi - jeden z czołowych wytwórców nowoczesnego wzornictwa przemysłowego złożyła 22 architektom ze światowej czołówki niecodzienną propozycję. Poprosiła ich o zaprojektowanie zestawów do kawy i herbaty łączących architekturę ze sztuką użytkowego designu. Tak narodziła się ekskluzywna seria: ''Tea and Coffee Towers''.


Kawa to z pewnością, obok nieprzyjaznych z definicji wód gruntowych, jeden z najważniejszych płynów w życiu architekta. O ile jednak spożywanie jej w okresie wzmożonej działalności nie jest niczym niezwykłym, to projektowanie zestawów służących do jej konsumpcji nie należy już do codzienności. O przydatności herbaty posiadającej w odpowiednich odmianach właściwości uspokajające wspominać nie musimy.
Firma Alessi pozostawiła architektom pełną dowolność przy doborze form i materiałów użytych podczas projektowania. Zasugerowała jedynie możliwość wykorzystania srebra jako tworzywa charakterystycznego dla włoskiej firmy.
Niektórzy twórcy dosłownie zinterpretowali temat przewodni serii. Holenderski architekt Wiel Arets, Gary Chang oraz australijskie biuro Denton, Corker, Marshall zaproponowali naczynia bezpośrednio kojarzące się z tematyką projektu. Ich zestawy przywodzą na myśl mniej lub bardziej strzeliste wieże zainspirowane nowoczesną architekturą.
Gary Chang
Denton Corker Marshall
Wiel Arets
Zupełnie odmienną drogą podążyli Tom Mayne z biura Morphosis orazZaha Hadid . Ich stylizowane na niemal pozaziemskie kompozyje elementów, pełne delikatnych krzywizn (Mayne) i surrealistycznego szaleństwa (Hadid) przywołują obrazy dzieł do których architekci zdążyli nas już przyzwyczaić ''w pełnej skali''.
Zaha Hadid
Morphosis (Tom Mayne)
Organiczne kształty charakteryzują projekty Future Systems, Grega Lynna czy Toma Kovaca. Tytanowy zestaw Lynna przypominający tajemnicze podmorskie stworzenie ma być według autora kojarzony z głową czosnku. Propozycja Future Systems to zabawa kolorem i formą, natomiast dzieło Kovaca zachwyca elegancją refleksyjnego metalu.
Greg Lynn
Future Systems
Tom Kovac
Zestaw Mendiniego dość standardowy w formie, charakteryzuje się ciekawym doborem faktur i materiałów. Toyo Ito postanowił ożywić swoje proste, białe naczynia za pomocą kolorowych figurek.
Alessandro Mendini
Toyo Ito
Elegancka i przemyślana propozycja węgierskiego projektanta Dezso Eklera to przykład minimalizmu w podejściu twórców do postawionego przed nimi zadania.
Dezso Ekler
Massimiliano Fuksas
Opracowane przez Juana Navarro i Willa Alsopa koncepcję to już czysta zabawa formą, kolorem i materiałami. Drewno połączone z metalem i plastikiem o fantazyjnych kształtach kontrastują mocno z propozycjami poprzedników.
Will Alsop
Architektura, kawa i herbata
Phyllis Lambert, kobieta która stworzyła architektów
Komfortowa farma
Ikony modernizmu - 10 budynków które zmieniły architekturę
Gwiazda rocka w Budapeszcie – Hard Rock Hotel w systemach Aluprof
Pierwsza szkoła wydrukwana na drukarce 3D powstanie na Madagaskarze
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Blokowiska: Bijlmermeer w Amsterdamie. Upadek i rewitalizacja