Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architektura, kawa i herbata

ucho

Kilka lat temu włoska firma Alessi - jeden z czołowych wytwórców nowoczesnego wzornictwa przemysłowego złożyła 22 architektom ze światowej czołówki niecodzienną propozycję. Poprosiła ich o zaprojektowanie zestawów do kawy i herbaty łączących architekturę ze sztuką użytkowego designu. Tak narodziła się ekskluzywna seria: ''Tea and Coffee Towers''.

Tea and Coffee Towers
Cranbrook Art Museum

Kawa to z pewnością, obok nieprzyjaznych z definicji wód gruntowych, jeden z najważniejszych płynów w życiu architekta. O ile jednak spożywanie jej w okresie wzmożonej działalności nie jest niczym niezwykłym, to projektowanie zestawów służących do jej konsumpcji nie należy już do codzienności. O przydatności herbaty posiadającej w odpowiednich odmianach właściwości uspokajające wspominać nie musimy.

 

Firma Alessi pozostawiła architektom pełną dowolność przy doborze form i materiałów użytych podczas projektowania. Zasugerowała jedynie możliwość wykorzystania srebra jako tworzywa charakterystycznego dla włoskiej firmy.

 

Niektórzy twórcy dosłownie zinterpretowali temat przewodni serii. Holenderski architekt Wiel Arets, Gary Chang oraz australijskie biuro Denton, Corker, Marshall zaproponowali naczynia bezpośrednio kojarzące się z tematyką projektu. Ich zestawy przywodzą na myśl mniej lub bardziej strzeliste wieże zainspirowane nowoczesną architekturą.

 

Gary Chang

Gary Chang

Denton Corker Marshall

Denton Corker Marshall

Wiel Arets

Wiel Arets

 

Zupełnie odmienną drogą podążyli Tom Mayne z biura Morphosis orazZaha Hadid . Ich stylizowane na niemal pozaziemskie kompozyje elementów, pełne delikatnych krzywizn (Mayne) i surrealistycznego szaleństwa (Hadid) przywołują obrazy dzieł do których architekci zdążyli nas już przyzwyczaić ''w pełnej skali''.

 

Zaha Hadid

Zaha Hadid

 

Morphosis (Thom Mayne)

Morphosis (Tom Mayne)


Organiczne kształty charakteryzują projekty Future Systems, Grega Lynna czy Toma Kovaca. Tytanowy zestaw Lynna przypominający tajemnicze podmorskie stworzenie ma być według autora kojarzony z głową czosnku. Propozycja Future Systems to zabawa kolorem i formą, natomiast dzieło Kovaca zachwyca elegancją refleksyjnego metalu.

 

Greg Lynn

Greg Lynn

 

Future Systems,

Future SystemsTom Kovac

Tom Kovac

 

Zestaw Mendiniego dość standardowy w formie, charakteryzuje się ciekawym doborem faktur i materiałów. Toyo Ito postanowił ożywić swoje proste, białe naczynia za pomocą kolorowych figurek.

 

Alessandro Mendini

Alessandro Mendini

 Toyo Ito

Toyo Ito


Elegancka i przemyślana propozycja węgierskiego projektanta Dezso Eklera to przykład minimalizmu w podejściu twórców do postawionego przed nimi zadania.

 

Dezso Ekler

Dezso Ekler

Massimiliano Fuksas

Massimiliano Fuksas


 

Opracowane przez Juana Navarro i Willa Alsopa koncepcję to już czysta zabawa formą, kolorem i materiałami. Drewno połączone z metalem i plastikiem o fantazyjnych kształtach kontrastują mocno z propozycjami poprzedników.


Juan Navarro Baldeweg

Juan Navarro Baldeweg

Will Alsop

Will Alsop

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Architektura, kawa i herbata