Wielkie otwarcie wodnego sześcianu
W poniedziałek 28 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Sportów Wodnych zbudowanego specjalnie na Olimpiadę w Pekinie. To właśnie w tym miejscu będą rozgrywać się zawody pływackie w sierpniu tego roku. Budynek, który nazwano Aquacube - ''wodny sześcian'' - powstawał przez cztery lata.


Jest to jeden z wielu obiektów sportowych przygotowanych na igrzyska w Pekinie, jednak Chińczycy właśnie tę budowlę ochrzcili ''cudem technologii''. Ze względu na oryginalne ściany zbudowane z elementów przypominających poduszki powietrzne, pływalnia stwarza wrażenie lekkiego obiektu zbudowanego z baniek mydlanych.
Fot. Greg Baker AP
Wielkich poduszek wypełnionych powietrzem jest aż 3000, mają różne rozmiary od 1 m. kw do aż 9 m.kw. Poduchy, czy bąble wykonane z przezroczystego polimeru ETFE (Etylen Tetrafluoroetylen) wpisują się w ściany całego budynku na łącznej powierzchni 110 000 m.kw. Tym samym Chińczycy ustanowili światowy rekord w użyciu tego oryginalnego materiału i pobili pod tym względem monachijski stadion Allianz Arena.
Fot. Wikipedia Allianz Arena
Wielka organiczna forma to efekt pracy australijskich architektów z agencji PTW. Architekci zapewniają, że użyty przez nich materiał jest wytrzymały. Ewentualne uszkodzenia czy pęknięcia nie będą miały znaczenia dla budynku, gdyż elementy - poduszki - będzie można łatwo wymienić.
Fot. Greg Baker AP
Wysokie na 30 metrów i zajmujące powierzchnię 80 000 metrów kwadratowych centrum będzie mogło zmieścić za jednym razem 17 000 widzów.
Znajdziemy w nim trzy baseny: jeden, który ma 3 metry głębokości, drugi przeznaczony na rozgrzewkę i ostatni na skoki z trampoliny.
Fot. CLARO CORTES IV REUTERS
Jak zapewnił komitet organizacyjny igrzysk, "Wodny Sześcian" będzie przyjazny środowisku naturalnemu. Zużycie energii zostanie ograniczone do minimum, ponieważ obiekt będzie ogrzewany i oświetlany promieniami słonecznymi. Na dachu zainstalowano specjalny system do zbierania wody deszczowej, która będzie dalej wykorzystywana. Z kolei ściany wykonane z ETFE ułatwiają czyszczenie obiektu. Wystarczy trochę deszczu, aby budynek wrócił do poprzedniego blasku.
Fot. CLARO CORTES IV REUTERS
Nazwa ''Aquacube'' nie będzie kojarzona tylko z chińskim basenem. Zostanie wykorzystana do celów marketingowych. Powstaną koszulki, gadżety, małe modele poduszkowej ściany, podobno zostaną wyprodukowane nawet napoje o tej nazwie. Już niedługo każdy będzie mógł napić się małej wody mineralnej ''Aquacube'' z bąbelkami lub bez.
Fot. Greg Baker AP
Obiekt powstał w ciągu czterech lat i kosztował 200 milionów dolarów.
Więcej zdjęć z wnętrza basenu możecie obejrzeć na sport.pl
Renata Parzuchowska, PAP
Wielkie otwarcie wodnego sześcianu
Twórczy wszechświat Gaudiego w Casa Batlló
Victoria Residence - tam, gdzie natura spotyka się z nowoczesnością
Rosh Hanikra - willa z widokiem na morze w Izraelu
Zaha Hadid: ikona współczesnej architektury
Mieszkanie z wodospadem? Zobacz niezwykły projekt!
Frank Lloyd Wright - architektura organiczna, dom nad wodospadem i inne projekty
The Link – biura przyszłości z systemami ALUPROF