Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

New Andermatt - osiedle w samym sercu Alp

graberski

Zima w Polsce już praktycznie się skończyła. Jednak niektórzy architekci już wyglądają w przyszłość i planują obiekty na przyszłe sezony. Jest jednak miejsce, gdzie ta aktywność jest wzmożona. Miasteczko to nazywa się Andermatt i znajduje się w Szwajcarii.

Group 8
Group 8
Group 8

Jeszcze kilkanaście lat temu to małe miasteczko na południu Szwajcarii żyło głównie dzięki bazie wojskowej w pobliżu pasażu Św. Gottarda. Jednak po upadku muru berlinskiego władze stopniowo zmniejszały liczbę żołnierzy stacjonujących tam. Z początkowej liczby 700 mundurowych w bazie pozostało ich 30 czy 40. Miasto, które dawniej tętniło życiem jakby zapadło się pod ziemię. Po licznych protestach mieszkańców, rząd znalazł rozwiązanie. Milioner z Egiptu, pan Samih Sawiri dostał propozycję stworzenia z Andermatt wysokiej klasy kurortu wypoczynkowego. Egipcjanin jest już właścicielem olbrzymiego kompleksu na morzu Czerwonym a szwajcarskie miasteczko dawało mu nowe możliwości na inwestycje. Niejedni zresztą się już przekonali, że miejscowości górskie są dobrym miejscem na lokowanie swoich pieniędzy. Przykładem jest chociażby omawiany na bryle Hafjell Mountain Hotel .

 

 

 Group 8

 

 

 Od 2006 roku, czyli daty protestów, Andermatt faktycznie przyciągnęło inwestorów, nie tylko z Egiptu. Tuż przy granicy już istniejącego maisteczka ma powstać całkowicie nowe osiedle, nazwane New Andermatt. Konkurs na projekt został już rozstrzygnięty. Wygrali szwajcarscy architekci Group8. Na oficjalnej stronie biura projektowego pojawiły się dwa typu domków jednorodzinnych, które miałyby się znaleźć w tej pięknej górskiej scenerii.

 

 

 Group 8Pierwszym obiektem, z jakim mielibyśmy do czynienia jest dom o bardzo klasycznej bryle, prostopadłościan przykryty dwu spadowym dachem. I właściwie tylko te dwa elementy mogą kwlifikować ten projekt do szuflady typowych design'ów. Cała reszta odbiega daleko poza wszelkie konwencje. Elewacja całego obiektu jest tak na prawdę piękną rzeźbą łączącą tradycyjne szwajcarskie elementy z modnym szkłem. Drewniane rzeźbienia umocowane są nie tylko na litych ścianach, ale także i na szybach, dzięki czemu uzyskany został ciekawy efekt. Mianowicie światło wpadające do środka także przybiera formę elewacji, która rzuca cień tworząc unikalną atmosferę we wnętrzu. Budynek umiejscowiony będzie na kamiennej podmurówce. W piwnicy będzie miejsce na własne domowe centrum spa. Znajdzie się tam nawet basen! Parter pomieści salon z wyjściem na olbrzymi taras. Jedna ze ścian salonu jest praktycznie cała ze szkła, co otwiera to pomieszczenie na wspaniałe widoki. Górna kondygnacja zagospodarowana zostanie pod sypialnie.

 

 

Group 8Drugą propozycją pracowni Group8 jest budynek o kształcie przypominającym wielki głaz wyżłobiony przez wodę. Elewacja tego wielokątnego obiektu pokryta będzie kamieniem w połączeniu ze szkłem. Tak jak w poprzednim projekcie, przeszklenia te są bardzo duże, obejmujące często całe długości pomieszczeń.

 

 

Group 8Także i tu wnętrze zaprojektowane zostało w bardzo futurystyczny sposób. Otwarta przestrzeń nie jest w żaden sposób ograniczana. Na parterze znajdziemy salon połączony z kuchnią, natomiast górę zajmują sypialnie.

 

 

Group 8Oba projekty prezentują nam zupełnie nowe wizje architektury górskiej. Połączenie tradycji z nowoczesnością z reguły skutkowało już nie raz dobrym rezultatem. Ciekawi jednak jesteśmy jak te obiekty będą wyglądały w rzeczywistości. Trzeba przyznać, że są one dość kontrowersyjne, co nie wszystkim może przypaść do gustu. Szansę na ujrzenie ich możemy mieć już wkrótce, gdyż planowany koniec budowy został ustalony na koniec 2009 roku. Nie będą to zresztą jedyne obiekty budzące kontrowersje. Tuż obok budowana jest przecież szklana piramida na czubku skały Mały Matterhorn.

 

TAG 

Skomentuj:

New Andermatt - osiedle w samym sercu Alp