Mad Project
Przedstawiamy kilka wybranych projektów biura architektonicznego MAD, które święci triumfy nie tylko w rodzimych Chinach .


MAD jest studiem architektonicznym zajmującym się tworzeniem innowacyjnych projektów. Łączy w sobie wyrafinowany design z zaawansowaną technologią, promując jednocześnie współczesną chińską architekturę oraz zwracając uwagę na jej społeczny i kulturalny wymiar.
Twórcy MAD starają się rozwijać swoją unikalną koncepcję futuryzmu w aktualnych działaniach architektonicznych, kształtowaniu krajobrazu czy planach urbanistycznych. Jak na razie z dobrym skutkiem. Biuro może poszczycić się projektami dla Danii, Hong Kongu, Dubaju, Singapuru, Malezji, Japonii, Kostaryki czy Toronto. W 2006 roku MAD przyznano nagrodę Architectural League Young Architects Forum.
Projekty MAD
MAD Architects
Muzeum Erdos powstające na równinie w Wewnętrznej Mongolii jest częścią większego projektu zabudowy pustyni Ordos. Pomysłodawcy we współpracy z wybranymi przez Jacques'a Herzoga młodymi, ale już doświadczonymi architektami, chcą stworzyć od podstaw miasto, które za kilka lat miałoby stać się wielomilionową metropolią. Muzeum MAD oraz szereg innych galerii i muzeów ma pomóc Ordos w przyciągnięciu jak największej ilości ludzi kultury i sztuki. Budynek jest kolejnym przykładnym blobem, ale zważywszy na zadanie, jakie mu przydzielono, taka forma konstrukcji z pewnością pomoże je zrealizować.
MAD Architects
MAD Architects
Bliźniacze wieże Guangzhou przeznaczone na biura i hotel - propozycja.
MAD Architects
MAD Architects
MAD Architects
Nie są to najwyższe budynki na świecie, ale mają szansę dołączyć do tych najbardziej znamienitych. Architekci z biura MAD są przekonani, że Twin Tower może nadać niepowtarzalny charakter miastu Guangzhou. Co jest w niej takiego nadzwyczajnego? Podwójna wieża ma być odzwierciedleniem pewności i wyobraźnimiasta. Z tym drugim epitetem nie wypada się nie zgodzić, jednak gdy pomyśleć o pierwszym, pojawia się znajomy obraz podwójnych wież, które miały spełniać podobne zadanie i między innymi to spowodowało, że już ich nie ma. Odsuwając na bok pesymistyczne wizje, przyjrzyjmy się Twin Tower od strony praktycznej. Twórcy zakładają, że wieża nie miałaby być wyłącznie biurowcem jakich wiele. Chcieliby oni natomiast wykreować w niej żywą przestrzeń dla rozrywki, handlu, usług, hotelowych apartamentów i, koniec końców, biur. Dynamicznie ukształtowana, połączona w górnej części, całość miałaby dać korzystającym z Twin Tower poczucie, że są oni istotnym elementem tętniącej życiem metropolii.
MAD Architects
Fake Hills - obiekt mieszczący biura, hotel i apartamenty stanowi interesującą koncepcję formalną, przypominającą nieco potwora Nessie z komiksu Tadeusza Baranowskiego pt. ?Skąd się bierze woda sodowa". Projekt w toku.
MAD Architects
MAD Architects
MAD zainspirowany modernizacją Pekinu przed Igrzyskami Olimpijskimi 2008, przygotował również propozycję potencjalnego wyglądu tegoż miasta w 2050 roku. Architekci deklarują, że nie zależy im wyłącznie za zasypaniu miasta budynkami - maszynami, ale że chcieliby przekształcić je w zgodzie z ludzkimi potrzebami. Mają nadzieję, że zmiany zachodzące w Pekinie dodadzą ludziom wiary w możliwości rozwoju Pekinu przy znajomości i poszanowaniu historii, pamiętając o zachowaniu poczucia rzeczywistości.
MAD Architects
MAD Architects
Warto zwrócić uwagę na oryginalny pomysł unoszącej się nad Centralną Biznesową Dzielnicą wyspy. Miałyby się w niej znajdować multimedialne centra biznesowe, teatry, restauracje, biblioteki, przestrzeń muzealna, siłownie, a nawet sztuczne jezioro. Jednak większe zainteresowanie wzbudza pomysł zmodyfikowania Placu Tiananmen.
Do 2050 Chiny staną się dojrzałym, demokratycznym państwem, a przestrzeń potrzebna do masowych manifestacji i przemarszów oddziałów wojskowych, stanie się zbędna. Transport nie musi być dłużej skazany na uciążliwe korki, komunikację pomoże usprawnić wykorzystanie przestrzeni nadziemnej lub podziemnej. Jak będzie wyglądał Plac Tiananmen pozbawiony politycznego znaczenia i funkcji transportowej? Zamieni się w ogród, albo park, będzie to przestrzeń wypełniona życiem i największy obszar zieleni w centrum Pekinu.
MAD Architects
Dlaczego nie mielibyśmy wierzyć w zapewnienia Szalonych Architektów? Nie wszystko, co MADe in China musi zaraz kojarzyć się ze złudzeniem dobrej jakości.
asia
Teraz zobacz wnętrza
Phyllis Lambert, kobieta która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową