Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cztery owoce braku ograniczeń

ucho

Cztery biura architektoniczne, jedna działka o dość nietypowym kształcie i prawie całkowity brak jakichkolwiek ograniczeń projektowych. Jaki jest efekt zabawy zainspirowanej przez New York Magazine?

Wieżowce na Canal Street
S.Jhoanna Robledo

 

Wieżowce na Canal Street

Nowojorska działka mieszcząca się na rogu Canal i Varick Street

 

Nowojorska działka mieszcząca się na rogu Canal i Varick Street pod wieloma względami mogłaby zostać określona mianem marzenia każdego projektanta. Niewielki teren o nieregularnym kształcie jest zlokalizowany tak, że ewentualna zabudowa będzie doskonale widoczna z każdej strony. Propozycja nowojorskiego magazynu złożona czterem biurom architektonicznym była więc ciekawym eksperymentem, ale jednocześnie wymagającym wyzwaniem. Jedynym ograniczeniem stawianym przez gazetę było zaprojektowanie w budynku części mieszkalnej. Poza tym żadnego marudnego inwestora ani wnikliwych urzędników. Pełna swoboda.

 


 

The Locavore Fantasia

The Locavore Fantasia - Work AC

 

Budynek The Locavore Fantasia jest dość szalonym pomysłem biura Work AC. Apartamenty ułożone kaskadowo pod ostrym kątem podparte są przez wielkie kolumny, które mają być w założeniu rzeźbami wykonanymi przez artystów (!). Dachy każdego z poziomów są przeniesieniem idei wiejskiej farmy w krajobraz miasta. Ziemniaki uprawiane przez mieszkańców mają być alternatywą dla produktów przemysłowych. Wielkie zbiorniki na wodę deszczową znajdujące się na ostatniej kondygnacji mają służyć nawadnianiu upraw. W swojej koncepcji architekci faktycznie zasugerowali się propozycją NY Magazine i ostro zaszaleli. Czy tak utopijny pomysł mógłby się sprawdzić?

 

 

 

 

Wieżowce na Canal Street

Ana Maria Torres

 

Propozycją biura Any Maria Torres jest przypominający ogromną, kamienną rzeźbę, wieżowiec. Jego monumentalna, okrągła w przekroju sylwetka jest jednak jak na nasz gust nieco zbyt przytłaczająca. Chociaż z drugiej strony, taka architektura zahaczająca niemal o brutalizm zawsze powodowała u nas szybsze bicie serca. Nie zapomniano w tym przypadku również o ekologii. Wypustki konstrukcji pokryte zostałyby od góry trawiastym dywanem, a w wielu miejscach znalazłoby się miejsce dla baterii słonecznych.

 

Wieżowce na Canal Street

Karl Fischer

 

Karl Fischer zaproponował dosyć standardowy i racjonalnie zaprojektowany budynek hotelowo - apartamentowy. Racjonalność tak przejawia się w fakcie, że w otoczeniu obiektu przewidział on całkiem duży skwerek porośnięty drzewami, na których niedobór cierpi okolica. Okazuje się bowiem, że umieszczenie skweru w projekcie wieżowca owocuje w Nowym Jorku pozwoleniem na podniesienie dozwolonej wysokości przyszłego budynku. Fasady apartament owca wyłożone miałyby być szarym kamieniem i szkłem.

 

 

Wieżowce na Canal Street

Flank

 

Biuro Flank przedstawiło projekt budynku, który nie szokuje aż tak samą architekturą, jak oryginalnym podejściem do spraw z pogranicza marketingu i ekonomii. Projekt Flank zakłada finansowanie części opłat za mieszkania z reklam umieszczonych na fasadzie budynku. Nie byłyby to jednak standardowe szpecące otoczenie wielkoformatowe płachty jakie znamy i jakich nienawidzimy w naszych miastach. Wykorzystano by tam efekty optycznej iluzji łączenia się obrazów  Możliwe, że zapobiegłoby to zbyt agresywnemu oddziaływaniu reklamy na otaczającą przestrzeń.

 

Jedna działka a tyle ścieżek, możliwości i nietypowych rozwiązań. Zabawa NY Magazine pokazała jeszcze raz, za co tak bardzo kochamy architekturę . I chętnie damy się jeszcze wiele razy zaskoczyć.

 

ucho

    Więcej o:

Skomentuj:

Cztery owoce braku ograniczeń