Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Obudź miasto, tej! - czyli OSSA szturmuje Poznań

asia

Od 21 do 25 maja w Poznaniu trwają warsztaty organizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury, Fundację Twórców Architektury i Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Poznańskiej, mające na celu zaktywizowanie ospałej i sennej wręcz stolicy Wielkopolski.

Obudź miasto tej
Obudź miasto tej
Obudź miasto tej

 

Tej?

Na początek kilka słów wyjaśnienia dla tych, którzy jeszcze nie mieli styczności z tradycyjną, specyficzną, ale jakże ciekawą gwarą wielkopolską. Wśród typowych dla Poznaniaków słówek takich jak: szneka (drożdżówka), bimba (tramwaj), wiara (ludzie) odnajdziemy inne jakże charakterystyczne słówko: tej. Jest to ozdobnik, umieszczany w różnych częściach zdania, mający na celu nadanie wypowiedzi bardziej wyrazistego, gwarowego charakteru. Jednych razi, innych śmieszy, jeszcze inni uważają, że jest uroczy. A teraz po telegraficznie krótkiej lekcji gwary poznańskiej, powróćmy do warsztatów.

 

Kto?

Studenci kierunków architektonicznych z całej Polski nadsyłali tzw. ''wstępniaki'' na dowolnie zinterpretowany temat określony przez organizatorów, mianowicie: ''Sen miasta''. Spośród 70 nadesłanych wstępniaków, jury zakwalifikowało 50, umożliwiając tym samym ich autorom udział w warsztatach ''Obudź miasto, tej!''. Studentów podzielono na 6 grup przydzielając każdej tutora - mentora w postaci znamienitych poznańskich architektów z pracowni: Ultra - Architects, ARPA Jerzego Gurawskiego, Studio ADS, EASST, Front - Architects, OZ Studio. Pod ich intelektualno-twórczą opieką przygotowują oni swoje projekty.

 

Obudź miasto tej

Obudź miasto tej!

Obudź miasto tej

Obudź miasto tej!

 

Obudź miasto tej

Obudź miasto tej!

 

Cel

 

Poznań w porównaniu z innymi polskimi miastami jest dosyć konserwatywny i mało otwarty na nowe kierunki działań. Warsztaty mają pomóc narodzić się pomysłom, które ożywiłyby miasto i wybudziły je z w pełni nie pozwalającego mu rozwinąć skrzydeł snu. Sprawmy by senne mary rozproszyły się a na miasto padło światło nowej, lepszej architektury.

 

Miejsce

 

Warsztaty odbywają się w Galerii Miejskiej Arsenał, w samym centrum Starego Rynku. Jest to specyficzne miejsce jak na taką akcję, bowiem budynek galerii nomen omen spędza niektórym sen z powiek. Mimo że przez wielu nazywany szkaradnym pudłem, dyżurnym brzydactwem czy wrzodem na ciele Starego Miasta, dobrze się trzyma i świetnie funkcjonuje prezentując i promując sztukę współczesną, zarówno wystawy indywidualne, jak i zbiorowe, problemowe, intermedialne, prowadzi imprezy edukacyjne i działalność wydawniczą.

 

Odbiór

 

Organizatorzy liczą na to, że młodzi ludzie wyjdą ze swoimi pomysłami w miasto i będą się starali włączać Poznaniaków do swoich projektów. W środę uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wybranymi budynkami reprezentatywnymi dla różnorodnej architektury Poznania, miejmy więc nadzieję, że kreatywnie tę lekcję wykorzystają i postarają się stworzyć dla miasta coś nie na kształt budzika, lecz bomby zegarowej, bo dziś przed południem wyglądało tak:

 

 

 

 

 

Warsztaty architektoniczne OSSY są imprezą towarzyszącą Kongresowi Architektury, który rozpoczyna się w piątek 23 maja i potrwa do niedzieli.

 

asia

 

Teraz zobacz wnętrza

Skomentuj:

Obudź miasto, tej! - czyli OSSA szturmuje Poznań