Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Obudź miasto, tej! cz. II

asia

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o studenckich warsztatach organizowanych w Poznaniu przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury. Dziś prezentujemy tę część projektów, którą zechcieli udostępnić nam studenci z trzech grup warsztatowych. Sami zobaczcie, jakie mieli pomysły na obudzenie Poznania.

Obudź miasto tej
Obudź miasto tej
Obudź miasto tej

 

Pierwsza grupa podeszła do tematu w niekonwencjonalny sposób, zmieniając zasady gry tak, aby pasowały do ich koncepcji. Według nich Poznań wcale nie jest sennym miastem i nie trzeba go budzić, co więcej - należy go wręcz uśpić. Wraz z tutorem prof. Jerzym Gurawskim opracowali wielofalowy system budzenia miasta. Pomysłów było sporo - wlepki, sypialnia, hamaki... oto film prezentujący rezultat ich kilkudniowej pracy pt. ''Uśpij miasto, tej!''.

 

 

"Uśpij miasto, tej!" 

 

 

Kolejna grupa postanowiła obudzić poznaniaków dając im do zrozumienia, że są ogłupiani otaczającą ich zewsząd reklamą. Niezwykle ciężka musiała być ich praca, bowiem trudno walczyć z czymś, co jest na każdym kroku - szczególnie w mieście. Zaproponowali więc kilka rozwiązań jasno pokazujących, jak można poradzić sobie z tym problemem, np. poprzez usunięcie tła z bilboardów, czy dostosowanie tła i wyglądu reklamy do rodzaju i elewacji budynku, na którym reklamę umieszczono. Pokusili się również o pewną prowokację pokazaną w filmiku - atak na drugą po Starym Browarze świętość poznaniaków, jaką jest Ratusz ze słynnymi koziołkami - było na co popatrzeć...

 

 

"Miejsce na Twoją reklamę" 

 

Ostatnia grupa zaprezentowała swoje pomysły w postaci animacji wykorzystującej żelki w kształcie misia, jakie wszyscy znamy i lubimy. Ich pomysł okazał się udaną metaforą budzenia miasta. Uczestnicy wraz z tutorami z biura architektonicznego Front Architects - Pawłem Kobrzyńskim i Wojciechem Krawczukiem zastanawiali się, co zrobiliby ludzie gdyby zamknięto centra handlowe i zabrakłoby prądu, gdzie by się podziali i czym się zajmowali. Odpowiedzi poznaniaków znajdziecie w filmie, który w przeuroczy i zabawny sposób prezentuje wspaniałą, optymistyczną ideę kooperacji i działania poprzez wspólne, aktywne spędzanie czasu.

 

 

"Obudzić chce MIsie"

 

Poznańskie warsztaty OSSY były jedną z imprez towarzyszących Ogólnopolskiemu Kongresowi Architektury, który wzorem tegorocznego Kongresu UIA (Union Internationale des Architectes) odbywającego się w Turynie między 29.06 a 3.07, za hasło przewodnie obrał ''Architektura przekazu - przekaz architektury'' w oryginale brzmiące: ?Transmitting Architecture". Przedstawiciele środowisk architektonicznych z całej Polski mieli okazję przedstawienia i wymiany swoich poglądów podczas paneli dyskusyjnych obejmujących trzy zagadnienia: 1. Talent, twórca, kultura, dziedzictwo, 2. Demokracja i tolerancja w planowaniu przestrzennym, 3. Nowe technologie - nadzieje - szanse - zagrożenia. Rezultatem obrad, spotkań i dyskusji jest Deklaracja Poznańska, której szczegóły zawarte są na stronie Kongresu.

 

 

Porównując (być może wcale nieporównywalne) te dwa wydarzenia, nasuwa się jedna myśl: świeżość młodej myśli jest nie do przecenienia. Kilkoro studentów zorganizowało imprezę, podczas której narodziło się wiele oryginalnych i - co najważniejsze - możliwych do zrealizowania pomysłów, stwarzając jednocześnie okazję do integracji młodych ludzi, którzy za kilka lat będą ze sobą współpracować przy projektowaniu przestrzeni miejmy nadzieję nie tylko w naszym kraju. To wszystko kontrastuje z kongresową powagą i wzniosłymi założeniami celowo - racjonalnymi, które owszem również są potrzebne. OSSA jednak pokazuje, jak można w twórczy, a przy tym w zabawny sposób zmieniać otoczenie, nie zapominając przy tym o odpowiedzialności za nie i za ludzi, którzy są jego częścią.

 

Kongres Architektury 

Kongres Architektury

 

Obudź miasto, tej!

Obudź miasto, tej! 

 

Dziękujemy wszystkim grupom, które zechciały podzielić się z nami swoimi prezentacjami i gratulujemy pomysłowości!

 

 

Interesują Cię inne projekty studentów? Zobacz także:  

Teraz zobacz wnętrza

Skomentuj:

Obudź miasto, tej! cz. II