Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krótki przewodnik po miastach Euro 2008 cz. 1

tag

Planowałeś zostać na Euro a nasi przegrali?

Wikipedia
Wikipedia
Wikipedia

Zacznijmy od stolicy Austrii. Jeżeli jesteście fanami nowoczesnej architektury sięgającej nieba to niestety, będąc w Wiedniu, nie będziecie zachwyceni. Zwiedzając to miasto trzeba się raczej nastawić na klasyczne formy architektury, oczywiście z pewnymi wyjątkami. Jednym z najciekawszych obiektów w Wiedniu jest  romański kościół Ruprechtskirche. Niektóre źródła twierdzą, że obiekt ten pochodzi nawet z połowy VIII wieku. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Wiedniu.

 

 

Wikipedia

Ruprechtskirche


Innym zabytkiem wartym obejrzenia jest Kirche am Steinhof, inaczej zwany Kościołem św. Leopolda. Obiekt zaprojektowany został przez sławnego Otto Wagnera. Budowa została zakończona w 1907 roku. Kirche am Steinhof jest uznawane za jeden z najważniejszych obiektów Art Nouveau na świecie.

 

 

Wikipedia

Kirche am Steinhof


Niezmiernie ciekawym obiektem jest Hundertwasserhaus zaprojektowany przez austriackiego artystę Friedensreicha Hundertwassera. Obiekt został oddany w 1986 roku. Co ciekawe, wszystkie okna w tym budynku są różne. Dodatkowo stropy są nierówne. Artysta tłumaczył to zjawisko mówiąc, że nierówna podłoga jest jak melodia dla stóp.

 

 

Wikipedia

Hundertwasserhaus


Najwyższym obiektem w Wiedniu jest Millenium Tower. Obiekt ten ma 202 m wysokości i zaprojektowany został przez Gustava Peichl, Borisa Podrecca i Rudolfa Webera. Obiekt został oddany do użytku w 1999 roku, tuż przed rozpoczęciem się nowego millenium.

 

 

Wikipedia

Millenium Tower


Pod koniec lat 90-tych w Wiedniu rozpoczęto także modernizację już istniejących obiektów. Doskonałym tego przykładem jest rewitalizacja czterech zbiorników, magazynujących kiedyś gaz, wybudowanych pod koniec XIX wieku.

 

 

Wikipedia

Zbiorniki gazu po modernizacji

 

Decyzję o modernizacji podjęto w 1995 roku. Każdy z czterech zbiorników został odnowiony przez innego architekta:

 

 

Wikipedia

Zbiornik A - Jean Nouvel,

 

 

Wikipedia

 

zbiornik B - Coop Himmelblau,

 

 

Wikipedia

 

zbiornik C - Manfred Wehdorn

 

 

Wikipedia

 

oraz zbiornik D - Wilhelm Holzbauer.

Budowa została zakończona w 2001 roku. W każdym z budynków znajdują się apartamenty, biura oraz centra handlowe połączone ze sobą szklanymi mostkami.

 

 

Wikipedia

Muzeum Sztuki Współczesnej


Obiektem godnym uwagi jest także Muzeum Sztuki Współczesnej zaprojektowane przez Ortner & Ortner. Budynek wzbudził wiele kontrowersji, gdyż nie spełniał on żadnych wymogów dotyczących dostępności dla niepełnosprawnych, pomimo iż wybudowany został w 2001 roku. Oczywiście w późniejszych latach zostało to poprawione.

 

 

Wikipedia

Złoty Dach


Kolejnym miastem Euro 2008 jest Innsbruck. Budynkiem, który trzeba koniecznie obejrzeć będąc w tej miejscowości jest tzw. Złoty Dach wybudowany w 1500 roku. Cesarz Maksymilian I kazał pokryć dach nad głównym balkonem 2657 pozłacanymi płytkami. Z tego balkonu oglądał on różne festyny, które odbywały się na głównym rynku.

 

 

Wikipedia

Złoty Dach


Warto także zobaczyć najwyżej na świecie położone zoo, które znajduje się właśnie w Innsbrucku. Dwa obiekty w tym mieście zaprojektowane zostały przez sławną Zahę Hadid. Mowa jest oczywiście o skoczni Bergisel w Innsbrucku, oddanej do użytku w 2003 roku oraz o nowym dworcu kolejowym Hungerburgbahn, który został ukończony w zeszłym roku.

 

 

Wikipedia

Bergisel

 

Wikipedia

Hungerburgbahn


Klagenfurt niestety został prawie całkowicie zniszczony w 1514 roku z powodu wielkiego pożaru. Jednak będąc w tym mieście warto zobaczyć Pałac Parlamentu Regionalnego oraz piękną barokową katedrę. W Klagenfurcie warto wybrać się także do parku rozrywki Minimundus. Znajduje się w nim około 150 miniaturowych kopii najsławniejszych obiektów z całego świata.

 

 

Pałac Parlamentu Regionalnego

Pałac Parlamentu Regionalnego


Salzburg, jako jedno z nielicznych miast, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Barokowa starówka jest jedną z najlepiej zachowanych na świecie. Będać w Salzburgu koniecznie trzeba zwiedzić miejsce zamieszkania Mozarta. Pięknym zabytkiem jest także forteca Hohensalzburg oraz pałac Mirabell ze swoimi obszernymi ogrodami.

 

 

Wikipedia

Panorama miasta


O tym co zwiedzić będąc w Szwajcarii dowiecie się w drugiej części artykułu.

TAG


Teraz
zobacz wnętrza

Zobacz także:Stadiony Euro 2008 w Austrii


Stadiony Euro 2008 w Szwajcarii

Skomentuj:

Krótki przewodnik po miastach Euro 2008 cz. 1