Pawilon Belgii będzie pusty
Nie dość, że nic w nim nie zbudują to jeszcze go zasłonią...


Na tegorocznych biennale architektury w Wenecji spacerujący po sławnych Giardini mogą mieć trudności z odnalezieniem ponad stuletniego Pawilonu Belgii. Budynek zostanie schowany za siedmiometrowym ogrodzeniem. A gdy już zwiedzający do niego dotrą, nie znajdą w nim nic z wyjątkiem pustej przestrzeni.
Autorami projektu są młodzi belgijscy architekci, założyciele pracowni Office Kersten Geers David Van Severen (OfficeKGDVS). Ich projekt został wybrany wśród propozycji trzynastu innych młodych pracowni.
Pawilon i towarzysząca mu wystawa odbędą się pod intrygującym tytułem ''1907... after the party''. Rocznik zawarty w tytule odpowiada dacie powstania pawilonu. Był to pierwszy zagraniczny pawilon jaki wybudowano w Weneckich ogrodach wystawowych. 1907 to także kubatura budynku w metrach sześciennych.
Kurator pawilonu podczas przygotowań do konkursu kładł nacisk na wykorzystanie otoczenia budynku. Zależy mu na wykorzystaniu pawilonu jako budynku, a nie wyłącznie jako kontenera. Jego celem jest działanie w skali 1:1 tak, aby dać do zrozumienia, że architektura jest po to, aby ją budować a nie po to, by ją wystawiać.
Jak tłumaczą organizatorzy, projekt to hołd istniejącemu pawilonowi. Budynek zostanie oczyszczony z wszelkich dekoracji, wszystkie wejścia zostaną otwarte i wszystkie pomieszczenia będą dostępne. Taki surowy stan ma uczynić z pawilonu pomnik. Pokazać przestrzeń jako wartość.
Dookoła budynku powstanie wysokie na siedem metrów, podwójne ogrodzenie. Do jego wykonania zostanie użyta galwanizowana stal perforowana. Pawilon nie będzie widoczny przez ogrodzenie. Aby dostać się do pawilonu będzie trzeba przejść pomiędzy ścianami ogrodzenia. Aby ujrzeć bryłę pawilonu trzeba będzie z niego wyjść do nowo powstałego patio.
W patio, będą porozrzucane krzesła i konfetti, sceny jak po imprezie: po obchodach stulecia pawilonu. Obchody, które się nigdy nie odbyły, bo w 2007 biennale się nie odbyło.
Belgijski pawilon w Wenecji zapowiada się mądrze i z humorem.
Zobacz także:
Siedziba Sculp(IT) - czysty ekshibicjonizm
Phyllis Lambert, kobieta która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową