Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przebudowa elektrowni Battersea - Londyn

ucho

Jedna z ikon architektury Londynu może doczekać się kłopotliwego sąsiedztwa. 

Pink Floyd Animals
Pink Floyd Animals

 

Przed kilkoma dniami ogłoszono koncepcję zagospodarowania terenów otaczających kultową elektrownię

Battersea Power Station, znaną doskonale m.in. z okładki albumu "Animals" zespołu Pink Floyd, na której stała się ona tłem dla latającej, różowej świni. Projektantem przebudowy jest Rafael Vinoly , o którego dokonaniach pisaliśmy już przy okazji artykułu o kontrowersyjnym wieżowcu w kształcie Walkie Talkie.

 

Opracowany z rozmachem plan zakłada wybudowanie w sąsiedztwie elektrowni nowej dzielnicy, z tysiącami mieszkań, miejsc pracy, własną stacją metra oraz futurystyczną 300 metrową wieżą o wyglądzie nawiązującym do przemysłowego komina.

 

 Battersea Power Station

 Fot.Rafael Vinoly

 

Po raz pierwszy od pół wieku obiekt Battersea Power Station zostanie ponownie wykorzystany do generowania energii elektrycznej. Tym razem jednak, jej źródła nie będzie stanowił węgiel, a ekologiczne  biopaliwa, odpady i innych odnawialne źródła energii. Informacje inwestora naszpikowane są wizjami roślin energetycznych produkujących biopaliwo w piwnicy kompleksu oraz kominów emitującymi parę wodną zamiast spalin.

 

 

Battersea Power Station

 Fot.Rafael Vinoly

 

Gigantyczny, 300-metrowy apartamentowiec nazwany The Chimney w połączeniu z pokrytym szklaną taflą kompleksem Eko-Dome mają być jednymi z najbardziej ekologicznych budynków na świecie. Zawdzięczać to mają naturalnej wentylacji, która wyeliminuje potrzebę wykorzystywania klimatyzacji w części handlowej kompleksu.

 

Do 3000 metrów sześciennych powietrza na sekundę  będzie przepuszczane przez system w słoneczny dzień, co doprowadzić powinno do zmniejszenia zapotrzebowania na energię w budynkach o 67%.

 

Battersea Power Station

  Fot.Rafael Vinoly

 

Teren Battersea Power Station będzie domem dla około 7000 osób i zagwarantować ma 20000 nowych miejsc pracy. Regeneracja ma dotyczyć obszaru ponad 750 tys. metrów kwadratowych i przewiduje utworzenie wielu parków publicznych, deptaka nad brzegiem rzeki oraz miejskich skwerków i placów.

 

 

Battersea Power Station

  Fot.Rafael Vinoly

Battersea Power Station

  Fot.Rafael Vinoly

 

Mieszkańcy Londynu, silnie emocjonalnie przywiązani do kultowej elektrowni, już rozpoczynają protesty. O ile renowacja nadgryzionego zębem czasu budynku jest słusznym krokiem, to już wyciskanie ostatnich soków w okolicznych terenów budzi duże kontrowersje, Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę wstępne koncepcje zdecydowanie szpetnego i przerośniętego wieżowca sąsiadującego z Battersea Power Plant.

 

Battersea Power Station

 

 

Planuje się, że prace budowlane rozpoczną się w 2012 roku i  zostaną zakończone do 2020 roku - w zależności od szybkości procesu projektowania i realizacji koncepcji.

 

ucho

 

Zobacz także:

 

Biurowiec na wodzie

Brutalna architektura

 

Wielka i prawie naga kobieta zalana betonem

Skomentuj:

Przebudowa elektrowni Battersea - Londyn