Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

XXIII Światowy Kongres Architektury w Turynie

asia

Wczoraj zakończył się XXIII Światowy Kongres Architektury w Turynie organizowany przez UIA (International Union of Architects - Międzynarodowy Związek Architektów). Impreza trwająca od 29 czerwca do 3 lipca odbyła się pod hasłem ''Transmitting Architecture''.

Kongres w Turynie
Kongres w Turynie
awn.com

 

Ten tytuł ma podwójne znaczenie. Architektura, która komunikuje, przekazuje sens swojego istnienia na zewnątrz, jednocześnie łączy najlepsze, najnowsze technologie wyrażone przez to zenwnętrze - przez społeczństwo. Także architektura, będąca częścią większego procesu, gotowa stawić czoła trudnościom, przekracza bariery środowiskowe, językowe czy zawodowe po to, by stanąć w obliczu ludzkiej prawdy i przyszłych problemów.

 

 

Kongres w Turynie

XXIII Światowy Kongres Architektury w Turynie / fot. awn.com

 

 

Kongres w Turynie

XXIII Światowy Kongres Architektury w Turynie / fot. awn.com

 

 

Dlatego też główna idea Kongresu została podzielona na trzy wątki tematyczne, każdemu z nich odpowiadał jeden dzień Kongresu.

 

Pierwszy dzień upłynął pod hasłem ?Kultura i Przeszłość". Architekturaopowiada i umożliwia przekazywanie tradycji, kultury i ludzkiej historii, różnych znaków przeszłości. Rozmawiano też o tak osobistym, jak i zawodowym obowiązku architektów odpowiedzialnych za promocję i przekazywanie kultury kolejnym pokoleniom, oraz o ochronie, rekonstrukcji i restauracji dziedzictwa architektonicznego.

 

Hasło drugiego dnia ''Demokracja i Teraźniejszość'', patronowało dyskusjom panelowym, w ramach których podejmowano debaty o architekturze jako efekcie pracy poszczególnych podmiotów oraz o lokalnej miejskiej demokracji, która powinna znajdować rozwiązania odpowiadające potrzebom wszystkich grup społecznych. Postulowano o architekturę odwracającą się od wszechobecnego indywidualizmu, a zwracającą się raczej ku rozwiązywaniu rzeczywistych problemów, które dotykają wszystkich.

 

Trzeci dzień wypełniły dyskusje o ''Nadziei i Przyszłości'' i deklaracje o pomocy w rozwoju architektury zgodnym z dostępnymi zasobami naturalnymi, równowagą środowiska; oraz o etycznej odpowiedzialności architektów za świat, który - biorąc pod uwagę pesymistyczne prognozy - w przyszłości może nie nadawać się do zamieszkania.

 

 

Kongres w Turynie

XXIII Światowy Kongres Architektury w Turynie / fot. awn.com

 

 

Wśród zaproszonych do dyskusji znalazły się międzynarodowe sławy ze świata architektury takie jak: Massimiliano Fuksas, Will Alsop, Renzo Piano, Kengo Kuma. Polskę natomiast reprezentowali Ewa Kuryłowicz i Olgiert Dziekoński.

 

 

 

asia

 

 

Zobacz także:

 

Obudź miasto, tej! - czyli OSSA szturmuje Poznań

 

Obudź miasto, tej! cz. II

 

Skomentuj:

XXIII Światowy Kongres Architektury w Turynie