Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pekin, raj dla architektów

Maria Kruczkowska

  Do Olimpiady w Pekinie zostało mniej niż 20 dni. Wielkie budowy wielkich architektów dobiegają końca.. Jak bardzo zmieniło sie oblicze chińskiej stolicy?

 

 

W 2001 roku, gdy Pekin został gospodarzem igrzysk, miał siedem lat na zbudowanie infrastruktury olimpijskiej, czterech dzielnic biznesu, dziesięciu dróg przelotowych, pięciu linii metra i sześciu obwodnic. W wielkiej przemianie miasta wzieli udział najsławniejsi architekci świata, którzy zrealizowali tam swoje najśmielsze sny. Oto najbardziej spektakularne realizacje:

 

 

Siedziba chińskiej telewizji CCTV

 

 

 

e-architect.co/uk

 

 

 

 

Mieszkańcy miasta mówią o nim "Gacie" lub "Przekręcony Pączek z Dziurką". Dwie masywne pochylone wieże w kształcie litery "Z" połączono na wysokości 230 metrów łącznikiem, który liczy 13 pięter. Jakby tego było mało, łącznik jest wysunięty do przodu i wisi nad ulicą. Jest to projekt słynnego Holendra Rema Kolhaasa z Office for Metropolitan Architecture (OMA).

 

 

 

 

 

Teatr Narodowy

 

 

 

 

wyborcza.pl

 

 

 

Projekt Paula Andreu przypomina wielkie pływające jajo. Pod ogromną elipsą z tytanu i szkła trzy sale mieszczą 6,5 tys. widzów.

 

 

 

Ptasie Gniazdo

 

 

 

 

eikongraphia.com

 

 

 

daily.swarthmore.edu

 

 

 

 

 

Władze Pekinu postawiły na architektoniczną awangardę. W rekordowym tempie zbudowano "Ptasie Gniazdo", czyli olimpijski stadion narodowy według projektu szwajcarskiego duetu Herzog i de Meuron. To nie tyle budynek, co wariacja na temat stali i betonu. Nic dziwnego, że stał się już nowym symbolem Pekinu, obok Zakazanego Miasta.

 

 

 

Sześcian Wodny

 

 

 

 

 

eikongraphia.com

 

 

 

 

Sześcian Wodny, czyli pływalnia olimpijska, to dzieło PTW Australia, pracowni architektonicznej z wielkim dorobkiem, której ambicją jest budować obiekty sportowe przyjazne dla środowiska, i Ove Arup Engineering, która ma na koncie Operę w Sydney.

 

 

 

 

Terminal lotniczy

 

 

 

 

 

wyborcza.pl

 

 

 

 

Terminal lotniczy przypominający z powietrza olbrzymiego smoka zaprojektował dla Pekinu sir Norman Foster. To największy budynek świata, pierwszy, którego powierzchnia przekracza milion metrów kwadratowych (ma 1,3 mln).

 

 

 

 

 

Gwiazdy światowej architektury budują dziś tam, gdzie są puste przestrzenie i wielkie pieniądze: w Rosji, Dubaju, Abu Dabi i w Chinach. W Sankt Petersburgu Brytyjczycy z RMJM wznoszą siedzibę Gazpromu, w Baku znakomita Irakijka Zaha Hadid projektuje mauzoleum radzieckiego sekretarza Heidara Alijewa.

 

 

 

Z wielkich tylko Daniel Libeskind nie chciał pracować w chińskiej stolicy

 

 

 

- Nie zgadzam się - oświadczył Daniel Libeskind, twórca Muzeum Żydów w Berlinie i zwycięzca konkursu na odbudowę nowojorskiego Ground Zero, w przemówieniu wygłoszonym w lutym na Uniwersytecie Ulsteru. - Nie będę nigdy pracować dla reżimów totalitarnych.

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł TUTAJ

 

 

 

Maria Kruczkowska, Pekin

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

 

 

 

Zobacz także:

 

 

 

Port lotniczy w Pekinie oddany do użytku!

 

 

 

Wielkie otwarcie wodnego sześcianu

 

 

Pekiński Teatr Narodowy

 

Skomentuj:

Pekin, raj dla architektów