Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nominacje do RIBA 2008 Stirling Prize

ucho

W połowie lipca Royal Institute of British Architects (RIBA) ogłosił nominacje do jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie architektury.

Zaha Hadid
Zaha Hadid

 

Przyznawana od 1996 roku nagroda imienia Jamesa Stirlinga przyznawana jest architektom zrzeszonym w Królewskim Instytucie Brytyjskich Architektów (RIBA). Otrzymać mogą ją projektanci zrzeszeni w Królewskim Instytucie Architektów za budynki powstałe na terenie Unii Europejskiej.

 

W tym roku do nagrody Stirlinga nominowano sześć budynków:

 

Osiedle Accordia, Cambridge / Feilden Clegg Bradley Studios/Alison Brooks Architects/Macreanor Lavington

 

Accordia Cambridge

Feilden Clegg Bradley Studios

Accordia Cambridge

Feilden Clegg Bradley Studios

 

Domy wchodzące w skład osiedla, przedzielone są pasmami publicznych, otwartych przestrzeni, zachęcających do przechadzek i odkrywania architektonicznych smaczków. Domy oraz mieszkania charakteryzują się bardzo dobrze zaprojektowanymi wnętrzami o ciekawych proporcjach i przemyślanych rozwiązaniach.

 

 

Amsterdam Bijlmer Arena Station, Amsterdam / Grimshaw/ARCADIS Architecten

 

Amsterdam Bijlmer Arena Station

 

Przewodnią myślą architektów stacji zlokalizowanej w stolicy Holandii było zagospodarowanie przestrzeni powstałej poprzez wyniesienie torów kolejowych ponad ziemię. W ten sposób pomiędzy wysokimi platformami stworzono publiczny obszar połączony z innymi poziomami za pomocą systemu schodów, przeszklonych wind i szerokich korytarzy.

 

Zlokalizowana w sąsiedztwie stadionu Ajaxu, obsługująca jeden z najbardziej zatłoczonych odcinków komunikacyjnych Amsterdamu stacja, doświetlana jest naturalnym światłem za pomocą licznych przeszkleń.

 

Manchester Civil Justice Centre,Manchester / Denton Corker Marshall

 

Manchester Civil Justice Centre, Manchester by Denton Corker Marshall

Denton Corker Marshall

Manchester Civil Justice Centre, Manchester by Denton Corker Marshall

Denton Corker Marshall

 

Manchester Civil Justice Centre jest największym budynkiem sądu wybudowanym w Wielkiej Brytanii od czasu Royal Courts of Justice. Architekci wbrew utartym schematom dotyczącym gmachu sądu, stworzyli budynek przyjazny i pełen otwartych przestrzeni. Budynek doskonale wpisuje się w plany regeneracji otaczającej go częsci miasta.

 

Charakterystyczne części budynku wysunięte poza obręb jego bryły mieszczą biura i pomieszczenia sądowe. Niezwykle wydajny system naturalnej wentylacji wraz z innymi proekologicznymi rozwiązaniami, czynią obiekt z Manchesteru liderem w "zielonej" kategorii.

 

 

Nord Park Cable Railway, Austria / Zaha Hadid Architects

 

Nord Park Cable Railway, Austria by Zaha Hadid ArchitectsFot. Helene Binet, Iwan Baan & Werner Huthmacher

Nord Park Cable Railway, Austria by Zaha Hadid Architects

Fot. Helene Binet, Iwan Baan & Werner Huthmacher Nord Park Cable Railway, Austria by Zaha Hadid Architects

Fot. Helene Binet, Iwan Baan & Werner Huthmacher

 

Nowa linia kolejowa została utworzona aby połączyć górską miejscowość Hungerburg z centrum Innsbrucku. Architekci z biuraZahy Hadid zaprojektowali cztery stacje górskiej linii. Z betonu i stalowych profili wyczarowali niezwykłe, opływowe konstrukcje, tak charakterystyczne dla twórczości pochodzącej z Iraku architekt (patrz warszawski projekt wieżowca Lilium ).

 

Jak to zwykle w twórczości Hadid, betonowy baldachim stacji ma przywodzić skojarzenia z topniejącym lodowcem opływanym przez wody górskiego strumienia.

 

Royal Festival Hall, Londyn / Allies and Morrison

 

Royal Festival Hall, London by Allies and Morrison

Royal Festival Hall, London by Allies and Morrison

Royal Festival Hall, London by Allies and Morrison

 

 

Westminster Academy at the Naim Dangoor Centre, Londyn / Allford Hall Monaghan Morris

 

 

Westminster Academy at the Naim Dangoor Centre, London, Allford Hall Monaghan Morris

Fot. Tim Soar

Westminster Academy at the Naim Dangoor Centre, London, Allford Hall Monaghan Morris

Fot. Tim SoarWestminster Academy at the Naim Dangoor Centre, London, Allford Hall Monaghan Morris

Fot. Tim Soar

 

Wejście do budynku stanowi rozległa otwarta przestrzeń, przechodząca w równie szeroki wewnętrzny dziedziniec. Aluminiowe panele tworzące zewnętrzną elewację pomalowane są w kolorach zgodnych z systemem identyfikacji wizualnej uczelni. W tworzenie wewnętrznych przestrzeni budynku mocno zaangażowani byli pracownicy uczelni, którzy starali się, żeby możliwie jak najlepiej spełniał on potrzeby kadry oraz studentów.

 

Wszystkie zaprezentowane budynki zostaną odwiedzone do końca września przez jury nagrody Stirlinga 2008 w składzie Ben van Berkel z UNStudio z Holandii, Shelley Mc Namara z Grafton Architects, Kieran Long, dziennikarz Architects Journal oraz Lauren Laverne.

 

Nagroda zostanie wręczona na specjalnej uroczystości, która odbędzie się 11 października 2008 roku w Arena and Convention Centre (ACC) w Liverpoolu.

 

ucho

 

Zobacz również:

 

Nagrody Strilinga 2007 przyznane

 

Bryła i Makabryła Roku 2007

 

Polscy Architekci znowu wyróżnieni

Skomentuj:

Nominacje do RIBA 2008 Stirling Prize