Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

World Building of the Year 2008

dll

  Już 24 października poznamy Budynek Roku Świata 2008 roku. Nagroda przyznana zostanie w ramach Światowego Festiwalu Architektury (World Architecture Festival), którego edycja odbędzie się tej jesieni w Barcelonie. Wśród finalistów są dwa budynki z Polski. Czy mają szansę wygrać?

5563067 https bi

 

 

Założeniem pomysłodawców Festiwalu jest "stworzenie dorocznej szansy porównania i zestawienia niezwykłej gamy projektów, których dziedzina zawsze spoglądała poza granice państw - do szerokiego świata kultury architektonicznej". Jego centralnym punktem ma być natomiast przyznanie nagrody World Building of the Year 2008.

 

 

Do rywalizacji o trofeum pierwszej edycji mógł stanąć każdy budynek na świecie, którego budowa zakończyła się między 1 stycznia 2007, a 20 czerwca 2008. W myśl idei konkursu zarówno narodowość architekta jak i państwo, z którego pochodzi dany projekt, nie mają najmniejszego znaczenia.

 Spośród 722 zgłoszonych propozycji, międzynarodowe jury, któremu przewodniczy światowej sławy architekt Norman Foster, ostatecznie nominowało 224 najlepsze projekty. Biorąc pod uwagę ich typ i przeznaczenie, wybrane budynki przyporządkowano do 16 kategorii konkursowych. Są to m.in: Transport, Health, Sport, Nature, New and old, Production, Shopping i in.

 

 

Najwięcej zakwalifikowanych do konkursu budynków znajduje się Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Meksyku. Duże grono stanowią także projekty pochodzące z krajów o tzw. gospodarkach wschodzących - Rosji, Chin i Indii.

 

 

Z nadesłanych siedmiu propozycji obiektów z terenu Polski, zakwalifikowane zostały dwa - Dom Aatrialny, autorstwa KWK Promes w kategorii "House, Private house" i Stary Browar pracowni Studio ADS w kategorii "Shopping". Należy jednak przy tym zaznaczyć, że budynek Starego Browaru startował zarówno w kategorii "Shopping" jak i "New and old".

 

 

 

Dom aatrialny, KWK Promes

 

 

 

Stary Browar, Studio ADS

 

 

 

Podczas trzydniowego festiwalu, każdy z nominowanych projektów zostanie osobiście zaprezentowany widowni i jurorom przez autora. Zwycięzcy każdej z grup staną do rywalizacji o miano World Building of the Year 2008.

 

 

Uczestnicy imprezy będą także mogli zapoznać się ze wszystkimi nadesłanymi projektami w ramach Awards Entry Gallery. Po zakończeniu festiwalu będzie można oglądać je na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.

 

 

Poniżej przedstawiamy kilka z nominowanych projektów:

 

 

 

 

UNStudio
Teatr Agora w Lelystad, Holandia (kategoria - Culture)

 

 

 

Simone Giostra & Partners i Arup

The Zero Energy Media Wall w Beijing, Chiny (kategoria: Energy, waste & recycling)

 

 

 

Peter Henry Architects

Centrum Zdrowia Pictou, Kanada (kategoria: Health)

 

 

 

 

 

Turenscape
The Red Ribbon, Chiny (kategoria: Nature)

 

 

 

 

Broekbakema

CP Parenterals w Oss, Holandia (kategoria: Production)

 

 

 

 

WSP Architectural Design Consulting Co Ltd

Kościół Longshan, Chiny, (kategoria: Religion and contemplation)

 

 

 

 

PTW Architects China
Watercube, Pekin, Chiny (kategoria: Sport)

 

 

 

 

Zaha Hadid Architects

Most - Pawilon Expo 2008 w Saragossie, Hiszpania, (kategoria: Transport)

 

 

 

 

 

dll

 

Zobacz także:

 

 

 

Jean Nouvel laureatem Nagrody Pritzkera 2008

 

11. Biennale Architektury w Wenecji 2008

 

Wenecki Złoty Lew dla Franka Gehry

 

 

 

Skomentuj:

World Building of the Year 2008