Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

IJburg House - holenderski fusion

dll

Biuro Marc Koehler Architects nie tak dawno ukończyło projekt prywatnego domu w IJburg na przedmieściach Amsterdamu i od razu znalazł się on na liście projektów nominowanych do grand prix tegorocznego WAF.

5577888 https bi

 

 

 


 

Budynek został zaprojektowany jako monolityczna rzeźba, która nieśmiało zarysowuje kontrast między przestrzenią prywatną (stanowiącą dominantę bryły ), a przestrzenią publiczną, ?wyciętą? z monolitu w formie przeźroczystej wstęgi, łączącej budynek z ulicą, ogrodem i dachowym tarasem.

 


 

Na parterze znajdują się trzy sypialnie, toaleta, mała łazienka i hall. Pierwsze piętro to natomiast przestrzeń dla wypoczynku, jedzenia i gotowania. Dzięki panoramicznym oknom podczas dnia tonie ono w naturalnym świetle. Wielofunkcyjny hall stanowiący przestrzeń wejściową, łączy mały ogródek na przedzie budynku z dużym ogrodem na jego tyłach.

 


 

Charakterystycznym elementem fasady domu jest detal z wypuszczonych cegieł, który nawiązuje do stylu szkoły amsterdamskiej z lat dwudziestych. Dzięki intensywnej współpracy z dostawcami, kamieniarzami i murarzami, architektom udało się uzyskać tę teksturę przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów.

 


 

Niewątpliwie, całość projektu Marc Koehler Architects nawiązuje do historycznych stylów holenderskiego modernizmu . W kubicznej bryle budynku odnaleźć można inspirację szkołą rotterdamską, podczas gdy odniesienie do szkoły amsterdamskiej ujawnia się we wspomnianym detalu fasady.

 


 

dll

Zobacz także:

 

Zawiedziona nadzieja modernizmu - upadek miast

Prosty biurowiec zgarnia nagrody

World Building of the Year 2008

    Więcej o:

Skomentuj:

IJburg House - holenderski fusion