Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cinema Sauvenière - V+ i miasto Liège ratują małe kina

fryc

  Kina w wolnostojących budynkach to już przeszłość - słyszymy gdy likwidowane są kolejne, czasem znakomite architektonicznie obiekty, droga do kina coraz częściej prowadzi przez galerie pełne zakupoholików, a Iluzjon Filmoteki Narodowej błąka się po Warszawie pozbawiony własnej siedziby.

Cinema Sauvenière zaprojektowane przez V+
Cinema Sauvenière od ulicy
fot. Alain Janssens

 

 

 

 

Tymczasem w belgijskim Liege, w maju, otwarto właśnie kino w osobnym, wolnostojącym budynku, Cinema Sauveniere. Nie dość, że prezentowane są w nim filmy artystyczne a budynek powstał na działce w centrum miasta, to w dodatku ma ciekawą architektonicznie formę - krytycy mówią wręcz, że ?świadczy o poetyckim nastawieniu" młodych belgijskich projektantów z V+.

 

 

Cinema Sauveniere w Liege

 

Historia jego powstania też jest jak z bajki - kino i V+ chwalą się nią na swoich stronach internetowych. Gdy na peryferiach Liege, w Belgii, powstał kolejny multipleks, mieszkańcy miasta wystosowali do władz petycję w obronie pustoszejącego centrum.

 

Multipleksy przygniatają małe kina - il. Pierre Kroll

 

W prasie ukazała się karykatura, na której dwa spasłe, zezowate słonie (multipleksy) przysiadły na ogonie przerażonej myszce (małym miejskim kinom). Władze miasta po konsultacjach z organizacją pozarządową Le Grignoux, od ćwierćwiecza organizującą projekcje ambitnego kina w Liege, przekazały jej wspomnianą działkę (niedaleko miejskiej opery). Le Grignoux zleciło projekt architektom z V+. Realizację sfinansowano m.in. ze środków unijnych.

 

 

Fragment elewacji Cinema Sauveniere

 

W centrum na placu Xaviera Neujeana stanął biały czterokondygnacyjny budynek, w przyziemiu całkowicie przeszklony, o charakterystycznie ściętej bryle. Mieszczą się tu cztery sale kinowe i otwarte, ogólnodostępne przestrzenie publiczne, w których można np. organizować wystawy.

 

 

Jedna z sal kinowych

 

 

Przez wielkie skośnie poprowadzone okno widać z zewnątrz szerokie schody prowadzące z foyer na parterze do przestronnego holu na pierwszym piętrze. Rozciąga się stąd widok na miasto, tu też znajduje się wejście do pierwszej sali kinowej z siedzeniami w różnych odcieniach różu.

 

Dziedziniec Cinema Sauveniere w Liege

 

Na tyłach budynku (elewacja silnie się tu rozrzeźbia) powstał mały dziedziniec, który ma być miejscem koncertów i letnich pokazów filmowych na świeżym powietrzu.

 

Skomentuj:

Cinema Sauvenière - V+ i miasto Liège ratują małe kina