Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biennale w Wenecji - final countdown

Radeo

11. Międzynarodowa Wystawa Biennale Architektury w Wenecji zatytułowana ?Out There: Architecture Beyond Building" rozpoczyna się już w tę niedzielę. Czego możemy spodziewać się w tym roku i jak wyglądały poprzednie edycje jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie architektury?

5681799 https bi

 

 

Pierwsza Międzynarodowa Wystawa Architektury przygotowywana przez Fundację Biennale w Wenecji odbyła się w 1980 roku. Poświęcona była przede wszystkim obecności przeszłości we współczesnym mieście i współczesnych projektach architektonicznych. Kuratorem wystawy był Paolo Portoghesi.

 

Tensegrity Bridge, IX Biennale, for. R. Gajda

Tensegrity Bridge, IX Biennale, for. R. Gajda

 

Od 1996 roku wystawy odbywają się regularnie co dwa lata - zaczynają we wrześniu - zaraz po zakończeniu biennale filmowego i kończą w listopadzie. W odróżnieniu od słynnego Biennale Sztuki Filmowej, które przyciąga gwiazdy i wielką uwagę mediów Biennale Architektury rzeczywiście odbywa się w Wenecji, a nie na sąsiedniej wyspie Lido. Wystawa mieści się w dwóch przestrzeniach ekspozycyjnych (chociaż bywają odstępstwa od tej reguły).

 

Podiglione Italia, X Biennale, fot. R. Gajda

Podiglione Italia, X Biennale, fot. R. Gajda

 

Pierwszy z nich to Giardini di Biennale - ogrody z rozrzuconymi swobodnie dwudziestoma dziewięcioma pawilonami narodowymi, z których największy to Podiglione Italia - mieszczący oprócz ekspozycji włoskiej także dużą część właściwej wystawy przygotowywanej przez kuratora i organizatorów. Obszar ten został przekształcony w tereny wystawowe jeszcze przed drugą wojną światową na potrzeby organizowanych już wtedy w Wenecji międzynarodowych wystaw sztuki. Duża część pawilonów, także polski, pochodzi właśnie z tego okresu i stanowi swoiste signum temporis, szczególnie jeżeli spojrzy się na budynki niemiecki czy amerykański.

 

Pawilon Niemiecki, X Biennale, fot. R. Gajda

Pawilon Niemiecki, X Biennale, fot. R. Gajda

 

Drugi zasadniczy teren, na którym rozlokowana jest ekspozycja to Arsenał Wenecki - dawna stocznia i zakład remontowy zbudowany dla weneckiej floty wojennej, którego największym pomieszczeniem jest Corderia dell'Arsenale - ogromna, ponad półkilometrowej długości hala przeznaczona pierwotnie do skręcania lin. To właśnie w tej przestrzeni mieści się główna część ekspozycji, która uzupełniona jest w przyległych pozostałościach magazynów, doków portowych , pochylni, pomiędzy którymi stoją stare żurawie, wysztrandowane kutry, opuszczone łodzie podwodne, nadając temu miejscu niesamowity, industrialny, ale także melancholijny klimat.

 

Corderia dell'Arsenale, fot. R. Gajda

Corderia dell'Arsenale, fot. R. Gajda

 

W tym roku kuratorem Biennale jest Aaron Betsky. Zaproponowany przez niego temat dotyka spraw z pogranicza architektury i sztuki. Przygotowanych jest kilkadziesiąt instalacji dotyczących architektury poza budownictwem - jak można przetłumaczyć tytuł. Zapowiadane są także prezentacje kilkudziesięciu najważniejszych pracowni architektonicznych z całego świata oraz szereg wystaw narodowych. Tegoroczny Złoty Lew - honorowa nagroda przyznawana co roku przypadł Frankowi Owenowi Gehry , amerykańskiemu architektowi dekonstruktywiście, którego firma mieści się w Kalifornii w miejscowości - nomen omen - Venice.

 

A jak ekspozycja wyglądała w ubiegłych latach?


9. Biennale miało tytuł METAMORPH. Dotyczyło ogólnie rozumianych przemian, zmian zachodzących w budynkach, miastach, architekturze. Gabloty i aranżację wystawy z Corderii zaprojektowała słynna pracownia Asymptote , a kuratorem wystawy był znany krytyk i historyk architektury Kurt W. Forster. Wystawa przyciągnęła ponad 100 000 zwiedzających.

 

Polski Pawilon, IX Biennale, fot. R. Gajda

Instalacja Zbigniewa Oksiuty Spatium Gelatum w Polskim Pawilonie na IX Biennale, fot. R. Gajda

 

Podiglione Italia, IX Biennale, fot. R. Gajda

Podiglione Italia, IX Biennale, fot. R. Gajda

 

IX Biennale, fot. R. Gajda

IX Biennale, fot. R. Gajda

 

IX Biennale, fot. R. Gajda

IX Biennale, fot. R. Gajda

 

10. jubileuszowe Biennale w 2006 roku koncentrowało się na mieście. Równie ważne, jak architektura było społeczeństwo. Takie urbanistyczne podejście charakteryzowało wystawę w Podiglione Italia, główną ekspozycję w Arsenale a także większość pawilonów narodowych.

 

X Biennale, fot. R. Gajda

X Biennale, fot. R. Gajda

 

X Biennale, fot. R. Gajda

X Biennale, fot. R. Gajda

 

X Biennale, fot. R. Gajda

X Biennale, fot. R. Gajda

 

Ciekawostką jest fakt, że wystawa wyszła daleko poza tradycyjne tereny wystawowe i objęła właściwie całe miasto, w którego kilkunastu punktach rozlokowane były niewielkie ekspozycje narodowe lub tematyczne. Zabieg ten był ściśle związanym z tematem "Cities - architecture and society" - błądzenie poprzez uliczki i mostki Wenecji w poszukiwaniu kolejnych ekspozycji pozwalało dokładnie poznać Wenecję od strony, którą rzadko oglądają turyści. Tę edycję Biennale obejrzało ponad 130 000 gości.

 

L'11. Mostra Internazionale di Architettura - Wenecja, 14 września - 23 listopada. Bryła przygotowuje specjalną relację z tego wydarzenia - już wkrótce opisy i zdjęcia najciekawszych instalacji i projektów.

 

 

 

Zobacz jak będzie wyglądał POLSKI PAWILON NA TEGOROCZNYM BIENNALE

 

 

Radeo

 

 

Zobacz też:

 

 

Złoty Lew dla Franka Gehry

 

 

Belgijski Pawilon

 

 

Wodny Pawilon na EXPO 2008

 

Skomentuj:

Biennale w Wenecji - final countdown