Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Newseum - awangarda u stóp Kapitolu

Radeo

Pennsylvania Avenue NW w Waszyngtonie DC to jedna z najważniejszych ulic w Stanach Zjednoczonych. Zaczyna się przez Kapitolem a pod numerem 1600 mieszka w Białym Domu prezydent USA. Organizacja Freedom Forum kosztem 450 milionów dolarów ulokowała tu niedawno swoją siedzibę oraz muzeum dziennikarstwa - nazwane trafnie Newseum.

5686539 https bi

 

 

Dotychczasowa siedziba organizacji znajdowała się po drugiej stronie rzeki Potomac - w Arlington w stanie Wirginia. Jednak zwiększające się potrzeby lokalowe, rosnąca kolekcja muzeum oraz potrzeba bardziej prestiżowej i przyciągającej turystów lokalizacji zdecydowały o przenosinach do serca miasta.

 

Newseum 

fot. William Lebovich 

 

Freedom Forum wybrało do realizacji swojej nowej siedziby nowojorską pracownię Polshek Partnership, głównymi projektantami zostali współwłaściciele firmy - James Polshek oraz Robert Young, którzy współpracowali przy tym projekcie z twórcą ekspozycji Ralphem Appelbaumem. Była to zresztą kolejna współpraca architektów z Polshek Partnership z Appelbaumem, wcześniej wykonali projekt Clinton Presidential Center w Littre Rock w stanie Arkansas. Wprowadzili oni na Pessnylvania Ave nowoczesny design, trójwymiarowość masy, które wcześniej trudno było znaleźć na głównych ulicach Waszyngtonu, zabudowanego głównie w monumentalnym klasycystycznym stylu.  

 

 Newseum

fot. William Lebovich 

 

Najważniejszą symbolicznie częścią fasady jest wysoka na ponad dwadzieścia metrów kamienna płaszczyzna z wyrytą treścią pierwszej poprawki do amerykańskiej konstytucji, która gwarantuje wolność wypowiedzi i jest podstawą funkcjonowania mediów w Ameryce.

Reszta fasady, w znacznym stopniu przeszklona pozwala przechodniom zaglądać do wnętrza budynku, gdzie znajdują się ekrany do projekcji wideo, makieta satelity telekomunikacyjnego i newscopter a także fragment Muru Berlińskiego.

 

 Newseum

fot. William Lebovich 

 

 

Newseum 

fot. William Lebovich 

 

Umieszczenie wielkiej monolitycznej bryły z kamienia miało jeszcze jeden cel. Otóż każdy projekt w centrum Waszyngtonu musi zostać zatwierdzony przez Komisję Sztuk Pięknych. Komisja znana jest z konserwatywnych poglądów, James Polshek wiedział, że całkowicie przeszklona fasada z pewnością zostanie odrzucona, zaproponował więc salomonowe rozwiązanie, które przypadło do gustu członkom Komisji.  

 

 Newseum

 fot. William Lebovich

 

Oprócz muzeum w budynku znajduje się także pomieszczenie poświęcone pamięci dziennikarzy, którzy zginęli w czasie wykonywania swojego zawodu.  

 

 Newseum

fot. William Lebovich 

 

Tylna część budynku, dostępna od C Street NW przeznaczona jest na biura i mieszkania należące do właściciela budynku - organizacji Freedom Forum. Jest ona odmienna w charakterze oraz znacznie wyższa od frontowej części muzealnej, która dostosowana jest skalą do sąsiedniej zabudowy Pennsylvania Ave.

 

 Newseum

fot. William Lebovich 

 

Koszt tej inwestycji to 450 milionów dolarów. Gmach oddano do użytku 11 kwietnia 2008 roku. Spotkał się on z dwuznaczną reakcją. Większość odwiedzających i krytyków doceniała odważne zderzenie nowoczesności i rozrzeźbionej bryły muzeum z kamienną, pełną gładkich kolumn okolicą; część jednak uważała projekt za zbyt awangardowa jak na taką lokalizację.

 

Newseum 

 fot. William Lebovich

 

 Radeo

 

Zobacz też:

Znikną piętra Domu Prasy?

Seeko'o Hotel 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej 

Skomentuj:

Newseum - awangarda u stóp Kapitolu