Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

23 East 22nd Street - rozpikselowany apartamentowiec od OMA

buma

23 East 22 Street, nowy projektu pracowni Rema Koolhaasa, stanie w sercu Manhattanu

W Nowym Jorku miejsca na nowe budowle ubywa, ale inwestorzy nieustannie szukają nowych przestrzeni do zagospodarowania. Zanim rozpoczęto budowę jednego z nowojorskich wieżowców - One Madison Park, deweloperzy z Glazer Enterprise mieli już pomysł na kolejną inwestycję. W ten sposób 23 East 22nd Street wdarł się w miejską przestrzeń Manhattanu. Będzie dzielić z One Madison Park hall oraz pomieszczenia komercyjne - restauracje, małe kino oraz winiarnię. Jednak oprócz wspólnych pomieszczeń oba budynki nie mają ze sobą wiele wspólnego. Projekt Koolhaasa, pomimo iż niższy od One Madison Park aż o 36 pięter, nie ginie w tak majestatycznym sąsiedztwie.

Rem Koolhass zanim zaczął tworzyć własne budowle zajmował się teorią architektury. W 1978 roku wydał książkę "Delirious New York: A Retroactive Manifesto of Manhattan?, w której opisywał wizję tańczących tango wieżowców.Trzydzieści lat po publikacji manifestu powraca do Nowego Jorku, ale już nie tak pełen buntu jak kiedyś.

Bryła apartamentowca ma dynamiczny, zygzakowaty kształt i wydaje się jakby została rozpikslowana przez projektanta.

24 - piętrowy budynek zwęża się w połowie, by znowu osiągnąć pierwotne wymiary. Na każdym z pięter znajduje się tylko jeden apartament i mimo przewężenia apartamenty zachowują taką samą powierzchnię. Mieszkania znajdujące się w środku budynku są wyższe od pozostałych i mają dwupoziomową konstrukcję.

Przeszklona fasada budynku nie wyróżnia 23 East 22nd Street spośród innych nowojorskich apartamentowców, dopiero z boku widać charakter i dynamikę projektu pracowni OMA .

Zobacz także:

Nowe szaty stadionu w Highbury

Apartamenty widok w Katowicach

Bułgarskie luksusy

Skomentuj:

23 East 22nd Street - rozpikselowany apartamentowiec od OMA