Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesny Wersal

Radeo

Wersal, nowoczesna architektura i wielkie "balonowe" rzeźby.  

5740735 https bi

 

 

Pawilon jest elementem wielkich prac, które trwają już od dłuższego czasu w pałacu. Zrekonstruowany został płot oddzielający kolejne dziedzińce pałacu (Grille Royale), wygląda on imponująco, szczególnie w słońcu, gdyż jest całkowicie pozłocony tradycyjnymi metodami. Na dachach najstarszej części pałacu - dawnego pawilonu myśliwskiego Ludwika XIII trwają prace konserwatorskie, niedługo pierwsza w historii duża konserwacja czeka operę w północnym skrzydle pałacu.

 

Grille Royale, fot. R. Gajda

 

Jednak największą zmianą dla zwiedzających jest całkowita reorganizacja wejścia do pałacu.
Obecne wejście, wraz z szatnią, miejscem kontroli biletów oraz prześwietlania toreb znajduje się w stalowo-drewniano-szklanym pawilonie dostawionym do skrzydła Dufour, przez które przechodzi się na nowo wydzielony dziedziniec.

 

 

Wizualizacja projektu pawilonu

 

fot. R. Gajda

 

Sam pawilon pomimo swojej nowoczesnej formy nie razi, jego drewniana kolorystyka pasuje do kamiennych elewacji budynku, przy którym stoi, a jego prosta konstrukcja oddaje ducha wysublimowanej elegancji wersalskiego kompleksu.

 

 

Krawędź pawilonu z widokiem na kaplicę pałacową, fot. R. Gajda

 

 

fot. R. Gajda

 

 

fot. R. Gajda

 

fot. R. Gajda

 

 

fot. R. Gajda

 

Jednak nowe wejście to nie jedyna niespodzianka, jaka czeka na zwiedzających. Kierownictwo Wersalu postanowiło także wprowadzić do 300 letnich sal sztukę współczesną tak, żeby pałac przestał kojarzyć się jedynie z zakurzonymi rzeźbami i welurowymi tapetami i stał się istotnym punktem na kulturalnej, a nie tylko historycznej mapie Francji .

Temu celowi służy trwająca aktualnie wystawa prac Jeffa Koonsa. Dzieła wstawione są bezpośrednio do sal znajdujących się na trasie zwiedzania oraz na dziedziniec Pałacu.

 

Jeff Koons, "Flower (Yellow)", fot. R. Gajda

 

 

Jeff Koons, "Balloon Dog" w Salonie Herkulesa, fot. R. Gajda

 

Największe wrażenie robi chyba praca ?Księżyc (jasnoniebieski)". Wielki błękitny ?balon" ustawiony na końcu Galerii Zwierciadlanej - jednego z najważniejszych pomieszczeń w historii sztuki.

 

Jeff Koons, "Moon (light blue)" w Galerii Zwierciadlanej, fot. R. Gajda

 

Sposób ekspozycji prac może budzić kontrowersje, i być może to także było celem organizatorów wystawy, Na pewno obecnie w Wersalu czuć ducha zmian współczesności, a zarządzający nim kustosze i administratorzy nie boją się wyzwań i starają się dostosować ogromny kompleks do wymagań dzisiejszego dnia. Zupełnie jak ponad 300 lat temu Ludwik XIV.

 

 

 

Radeo

 

Zobacz także:

 

 

 

Wersal z dostawką

 

 

Nowa platforma na szczycie wieży Eiffla

 

 

Nowa paryska piramida

 

 

Skomentuj:

Nowoczesny Wersal