Architektura Made in Slovenia
Ostatnimi laty ten mały, południowoeuropejski kraj coraz śmielej dobija się do drzwi światowej architektury.


Od czasu uzyskania przez Słowenię niepodległości w 1991 roku, słoweńska branża architektoniczna została poddana wielkim zmianom. Podobnie jak w większości krajów postkomunistycznych, również i tu zaczęło dochodzić do głosu nowe, wykształcone na zachodzie, pokolenie projektantów, niosących nowe sposoby projektowania i myślenia o architektury.
Popatrzmy na kilka najnowszych realizacji "Made in Slovenia". Czyż nie noszą one znamion rotterdamskiego Berlage Institute, londyńskiego Architectural Association School of Architecture, czy też UCLA?
Lance Apartaments
Lance Apartaments to najnowsza realizacja pracowni OFIS Arhitekti. Budynek zlokalizowany został w mieście Nova Gorica w pobliżu granicy Włosko-Słoweńskiej. Swoją nazwę zawdzięcza trójwymiarowej koronce, oplatającej obiekt i wyróżniającej z jego z bryły balkony, pergole, ścianki działowe, dachy i tarasy. Elementy stanowią termiczny bufor chroniący mieszkańców ostrym klimatem tamtych terenów - zimnymi i porywistymi wiatrami w zimie i przed ostrym słońcem w lecie.
fot. Tomaz Gregoric, Andrej Gregoric
fot. Tomaz Gregoric, Andrej Gregoric
fot. Tomaz Gregoric, Andrej Gregoric
fot. Tomaz Gregoric, Andrej Gregoric
fot. Tomaz Gregoric, Andrej Gregoric
fot. OFIS Arhitekti
fot. OFIS Arhitekti
Projekt ten przypomina swoją dynamiczną formą także inne, starsze projekty biura:
Tetris Apartaments
Tetris Apartaments /fot. Tomaz Gregoric
Tetris Apartaments /fot. Tomaz Gregoric
Tetris Apartaments /fot. Tomaz Gregoric
Izola Social Housin
Izola Social Housin /fot. Tomaz Gregoric
Izola Social Housin /fot. Tomaz Gregoric
Izola Social Housin /fot. Tomaz Gregoric
Przebudowa stadionu w Mariborze
Inną realizacją tego studia wartą uwagi jest przebudowa stadionu w Mariborze. Zgodnie z założeniami inwestycji na miejscu typowej dla miast zza Żelaznej Kurtyny betonowej areny powstał spełniający europejskie standardy kompleks sportowy. W ramach jego wzniesiono kryty stadion sportowy na 12,5 tys. miejsc, cztery hale sportowe, baseny, centrum fitness, sklepy i restauracje. Sam stadion architekci z OFIS zaprojektowali w formie falującego pierścienia, którego dach opada w rogach boiska, by następnie osiągnąć maksymalną wysokość w jego połowie
fot. Tomaz Gregoric
fot. Tomaz Gregoric
fot. Tomaz Gregoric
Apartment House Gradaska
Apartment House Gradaska jest autorstwa Sadar Vuga Arhitekti.
Budynek został zlokalizowany w stolicy Słowenii - Ljubljanie i mieści 12 apartamentów o różnej powierzchni. Zarówno rozmiar, kształt bryły jak i jego organizacja przestrzenna z premedytacją burzą harmonijną zabudowę najbliższej okolicy, podkreślając jego indywidualistyczny styl.
Fasada apartamentowca wykonana została z trzech rodzajów materiałów: akrylu, kamienia zarysowującego kształt poszczególnych mieszkań, kombinacji przeźroczystego i lustrzanego szkła, budującego dialog między otoczeniem budynku a jego wnętrzem. Zdaniem architektów z Sadar Vuga jest ona spoiwem między formą i tętniącym życiem charakterem miejskich loftów i prowincjonalną atmosferą przedmieść Ljubljany.
Budynek Apartment House Gradaska został nominowany do Grand Prix tegorocznego WAF.
fot. Sadar Vuga Arhitekti
fot. Sadar Vuga Arhitekti
fot. Sadar Vuga Arhitekti
fot. Sadar Vuga Arhitekti
fot. Sadar Vuga Arhitekti
Siedziba Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Ljubljanie
Innym interesującym budynkiem projektu słoweńskich architektów jest siedziba Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Ljubljanie. Autorem projektu jest pracownia Bevk Perovic Arhitekti, którzy stworzyli obiekt będący nadbudową istniejącym już trzypiętrowego budynku. Ideą, która legła u podstaw takiego rozwiązania był proces wyrastania "nowego" ze "starego" przy zachowaniu odrębności obu sfer. W projekcie koncepcja ta została dookreślona poprzez zróżnicowanie fasady, którą w części starej budynku pozostawiono bez zmian, a w części nowej wykonano z drukowanego szkła akrylowego.
fot. M.Kambic
Oś wertykalną obiektu stanowi klatka schodowa zarysowana poprzez "opadającą" część elewacji. Prowadzi ona bezpośrednio na "nowy" parter znajdujący się na drugiej kondygnacji budynku i dalej na wyższe piętra.
fot. M.Kambic
Założenie otwartego charakteru przestrzeni budynków uniwersyteckich, projekt stara się realizować poprzez wycięcie w prostopadłościennej bryle ogromnych, panoramicznych okien.
fot. Bevk Perovic Arhitekti
fot. M.Kambic
fot. M.Kambic
Siedziba Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Ljubljanie została wyróżnieniona w ubiegłym roku nagrodą Mies van der Rohe Award 2007.
Centrum Kongresowego Brdo
Budynek Centrum Kongresowego Brdo został zaprojektowany również przez architektów z Bevk Perovic Arhitekti.
Obiekt został zbudowany z okazji słoweńskiego przewodnictwa Unii Europejskiej w 2008 roku. Zlokalizowany jest on ok. 20 km od Ljubljany i stanowi część kompleksu zamkowego Brdo.
Niska, szklana bryła budynku nie narzuca swoich funkcji reprezentacyjnych i oddaje prymarną rolę otaczającej go przyrodzie. Dzięki tej transparentności zatarta zostaje również granica pomiędzy otoczeniem a strukturą obiektu.
fot. M.Kambic
fot. M.Kambic
fot. M.Kambic
fot. M.Kambic
dll
Zobacz także:
World Building of the Year 2008
Phyllis Lambert, kobieta która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową