Habitat Machines - czyli drugie życie gofrownicy.
W ubiegły piątek w galerii Le Gallery w Toronto otwarto wystawę fotografii Davida Trautrimas'a, który, bazując na fotografiach przedmiotów codziennego użytku, przy pomocy Photoshop'a tworzy niebanalne, futurystyczne budowle.


Sami boimy się przyznać, jak często zdarza nam się nie wyrzucać wykorzystanych, zużytych przedmiotów - zarówno tych jednorazowych, jak i tych, które służyły nam przez długie lata. Sentyment, związane z nimi wspomnienia, stare dobre czasy to wszystko wraca i ożywa przy każdorazowym kontakcie ze starociami - bo tak nazywają je inni, dla których nasze skarby, to tylko zwykła rzecz. Jednak nie wszyscy dokonują przedwczesnego uśmiercenia takich przedmiotów, niektórzy potrafią je zgrabnie wykorzystać. Tak właśnie postąpił David Trautrimas.
Habitat Machines
Kanadyjski fotograf odkrył, że stara maszynka do golenia, żelazko, odkurzacze, gofrownica czy dzbanek do kawy mogą służyć jako podstawowy element budynku mieszkalnego, biurowca, tudzież zespołu różnych budowli. Zdemontował je zatem i ponownie połączył, tworząc wedle zasad dekonstruktywizmu nową jakość i nowy komunikat. Nie dokonał oczywiście rewolucji artystycznej, bowiem przyglądając się jego pracom z łatwością nasuną nam się skojarzenia z twórczością dadaistów czy surrealistów, jednak zostawiając nieco z boku malarstwo i fotografię, a oddając pierwszeństwo architekturze , w industrialnym klimacie krajobrazu dostrzeżemy niepowtarzalne, zachwycające budynki.
Habitat Machines
Habitat Machines
Habitat Machines
Habitat Machines
Habitat Machines
Habitat Machines
Habitat Machines
Habitat Machines
Habitat Machines
Habitat Machines
Habitat Machines
Prace Trautrimas'a mogą niektórym przypominać projekty grupy ARCHIGRAM działającej w latach 60tych, 70tych, założonej m.in. przez Petera Cooka. Projekty Walking City, czy Living Pod to najznamienitsze przykłady zapoczątkowanej przez nich pop-architektury.
Walking City, ARCHIGRAM
Living Pod, ARCHIGRAM
Jednak chyba w większym stopniu fotomontaże Trautrimas'a nasuwają na myśl najświeższe efekty współpracy Nicolasa Grospierre'a i Kobasa Laksy przy projekcie ekspozycji polskiego palwilonu na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji - Hotel Polonia .
Hotel Polonia
Zobacz także:
Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury!
Future Systems i ich czeska płaszczka
asia
- Więcej o:
- david trautrimas
- toronto
- wystawa
Habitat Machines - czyli drugie życie gofrownicy.
Twórczy wszechświat Gaudiego w Casa Batlló
Victoria Residence - tam, gdzie natura spotyka się z nowoczesnością
Rosh Hanikra - willa z widokiem na morze w Izraelu
Zaha Hadid: ikona współczesnej architektury
Mieszkanie z wodospadem? Zobacz niezwykły projekt!
Frank Lloyd Wright - architektura organiczna, dom nad wodospadem i inne projekty
The Link – biura przyszłości z systemami ALUPROF