Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Changing Room UNStudio

Radeo

Pracownia UNStudio przygotowała na wystawę ''Out There-Architecture beyond building" w ramach Biennale Architektury w Wenecji instalację ''The Changing Room - Couture of Architecture".

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 Bazując na dwuznaczności sformułowania ''changing room" (''garderoba, przebieralnia", ale także ''zmieniający się pokój") pracownia stworzyła dyskretny obiekt, który nie ma początku ani końca.

 

Biennale

 fot. R. Gajda

 

 Amsterdamska fima, prowadzona przez Bena van Berkel i Karolinę Bos, była zawsze zainteresowana kreowaniem przestrzeni, które w sposób ciągły przeobrażają się i rozwijają, w ten sposób tworząc ''miejsca do płynnego zamieszkiwania".

 

Biennale  

fot. R. Gajda 

 

''Changing Room" jest w pewnym sensie manifestem twórczości pracowni i ikoną ''płynności".  

 

Biennale 

 fot. R. Gajda

 

Do środka prowadzą trzy wejścia, które tworzą się w miejscu, gdzie ściany zmanieniają się w podłogi i sufity trzech pomieszczeń. Na końcu każdego z nich wyświetlane są filmy zainspirowane światem kreowanym w kolorowych magazynach. W ten sposób instalacja architektoniczna stara się wciągnąć widza w świat wyidealizowanych wyobrażeń, który jednocześnie poddaje krytyce poprzez swoją przewrotną naturę ciągłej płynności i przemiany.  

 

Biennale 

fot. R. Gajda 

 

W odróżnieniu od prezentowanych w Bryle w zeszłym tygodniu propozycji Zahy Hadid i Franka Gehrego, projektu UNStudio można dotykać, można do niego wchodzić i pozwalać się ''otoczyć" czy ''otulić" przez przepływające z sufitu na ściany i podłogi płaszczyzny białego, błyszczącego tworzywa sztucznego, oświetlonego z zewnątrz przez reflektory a od wewnątrz jedynie odbijającego światło z projektorów.

 

Biennale 

 fot. R. Gajda

 

Radeo

 

 

Zobacz także: 

Biennale

Hadid i Gehry na Biennale

Pawilon Belgii 

 

Skomentuj:

Changing Room UNStudio