Ordos 100 - miasto w środku pustyni
Stu architektów, sto projektów - w sercu chińskiej prowincji powstaje kontrowersyjny projekt mieszkaniowy - Ordos 100.


Stu architektów, sto projektów i sto dni na ich przedstawienie. Tak wyglądał zarys pomysłu chińskiego artysty i architekta Ai Weiwei. Weiwei nie chciał, by w projekcie uczestniczyły znane pracownie, dlatego też zwrócił się do młodych architektów, z których wielu nie miało jeszcze żadnej realizacji na koncie. Celowo zrezygnowano z wielkich nazwisk - dopływ "świeżej krwi" i niczym nieskrępowana wyobraźnia może się okazać ciekawym architektonicznym przedsięwzięciem. Ordos 100 będzie bowiem architektoniczną układanką, poligonem doświadczalnym, na którym spotkają się architekci z 27 krajów reprezentujący odmienne kultury i odmienne podejście do projektowania.
źródło: artforum.com.cn
Opiekę nad projektem i dobór kandydatów powierzono Szwajcarom z biura Herzog & de Meuron, z którymi Weiwei współpracował przy realizacji ptasiego gniazda. Wśród zaproszonych architektów znaleźli się m. in. : Julien de Smedt, Sou Fujimoto, Alejandro Aravena i Estudio Barozzi Veiga (tu pełna lista pracowni). Żadna z polskich pracowni nie została wytypowana.
źródło: artforum.com.cn
Pustynna Środkowa Mongolia zamieni się w ogromny plac budowy. Projekt będzie realizowany w dwóch etapach: na początek wykonanych zostanie 28 projektów, następnie 72 pozostałe. W kwietniu spotkali się wszyscy zaproszeni do udziału w projekcie architekci .
źródło: artforum.com.cn
Ordos 100 będzie rozległą inwestycją. Na 155 km2 ma zamieszkać blisko 200 tys. osób. Teren podzielono na sto parcel - każda o wielkości 1000m2. Inwestorzy przewidują, iż do 2020 roku projekt zostanie ukończony, a pierwsze budynki będzie można oglądać już pod koniec tego roku. Oto niektóre z projektów:
Luca Selva Architects, Szwajcaria
Estudio Barozzi Veiga, Hiszpania
JDS Architects
źródło: JDS Architects
źródło: JDS Architects
źródło: JDS Architects
źródło: JDS Architects
źródło: JDS Architects
Ordos 100 od początku budził wiele kontrowersji. Mówiono o "radosnej nonszalancji" i "eksperymencie socjologicznym". Podobne pomysły prowadziły już w przeszłości do powstania zamkniętych i wykluczonych dzielnic podmiejskich. Młody angielski architekt, Eyal Weigman, który wycofał się z realizacji projektu, porównuje Ordos 100, do projektów osiedli z lat 50- tych. "Nie możemy powielać wzorców z przeszłości, które okazały się katastrofalne w skutkach" mówi Weigman. Projekt, który powstanie w Środkowej Mongolii zdaniem niektórych ekspertów, to nie tylko zagrożenie w kontekście społecznym, ale również ekologicznym.
Jakkolwiek brzmią pesymiści i entuzjaści pustynnej enklawy, jedno pozostaje pewne - to największy tego typu projekt, którego realizację rozpoczęto.
buma
W poprzedniej wersji artykułu projekt pracowni JDS Architects został przypisany Sou Fujimoto. Za pomyłkę serdecznie przepraszamy.
Czytaj więcej o pracowni JDS Architects: www.jdsarchitects.com
Zobacz także:
Stirling Prize 2008 dla osiedla Acordia
Osiedle nieco odchylone od pionu
Pracownia architektoniczna Roberta Koniecznego
Pracownia architektoniczna - mode:lina™
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Mies van der Rohe w USA - najsłynniejsze realizacje. Amerykański sen mistrza modernizmu
Znani architekci: Max Berg - nie tylko Hala Stulecia. Zrealizowane projekty i śmiałe wizje
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Marek Niklewicz nie żyje. Był architektem miasta Tychy