Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tomasz Konior - architektura kontekstu

Radeo

"Architektura to inspirujący klimat i piękno. To pasja tworzenia dla ludzi w kontekście czasu i miejsca, natury i kultury"- motto Konior Studio pracowni projektowej, założonej w 1995 roku w Katowicach przez Tomasza Koniora

Tyskie Muzeum Piwowarstwa projektu Tomasza Koniora
Tyskie Muzeum Piwowarstwa
Konior Studio

 

 

Konior Studio - architektura kontekstu 

 

Tomasz Konior ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 1994 roku, dwa lata później miał już własną firmę oraz uprawnienia budowlane, obecnie pracownia zatrudnia ponad 15 osób i może pochwalić się znaczącymi realizacjami, które znakomicie wpisują się w wymagania inwestora oraz lokalny kontekst.

 

 

 

Niedawno pisaliśmy o Gimnazjum i Centrum Kultury w Warszawskiej Białołęce. Budynek ukończony w 2005 roku wyróżnia się na tle architekturyszkół w Polsce. Za niezwykłą, organicznie kształtowaną elewacją z cegły ukrywa się funkcjonalny budynek - enklawa edukacji, kultury i sportu otoczona starodrzewiem i otwartym krajobrazem. Także wnętrza budynku są niebanalne i stanowią o wyjątkowości architektury szkoły. Budynek jest według pisma Architektura-Murator, jedną z 20 polskich Ikon Architektury (20 polskich budynków zrealizowanych po 1989 roku).

 

Także w Warszawie znajduje się inna ciekawa realizacja Tomasza Koniora i jego współpracowników - budynek komunalny, którego inwestorem, podobnie jak wspomnianego Gimnazjum, była dzielnica Białołęka. Siedmiokondygnacyjny budynek mieści 80 mieszkań komunalnych. Z racji funkcji obiekt wykonany jest z niedrogich materiałów, pokazuje jednak, że także przy niewielkich środkach finansowych można tworzyć dobrą, wyrazistą architekturę.

 

 

Najsłynniejszym, wielokrotnie nagradzanym obiektem projektu śląskiej pracowni jest Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" w Katowicach. Forma ukończonego w 2007 roku budynku wynika z idei spotkania muzyki i architektury, jako dziedzin sztuki, które wzajemnie się uzupełniają i wypełniają. Prostota przyjętych na zewnątrz form dobrze harmonizuje z zabytkową częścią budynku i nie stara się zdominować podstawowej funkcji budynku: miejsca, które ma jak najlepiej "brzmieć". Budynek Symfonia wraz ze szkołą w Warszawie znalazł się wśród 40 najlepszych ceglany budynków świata "Brick Award 2008".

 

Tomasz Konior znalazł się również na liście "Europe 40 under 40", która prezentuje najbardziej obiecujących młodych architektów z Europy.

 

Do innych sukcesów pracowni Konior Studio należą nagrody w międzynarodowych konkursach. Do najważniejszych należą:
1. 2003 Nowy ratusz we Wrocławiu
2. 2004 Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia w Katowicach
3. 2006 Centrum Katowic
4. 2008 Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach

 

 

Nowy termin POLSKIEJ BRYŁY!

Spotkanie z Tomaszem Koniorem odbędzie się:

W czwartek 26 lutego o godzinie 18:00 w Audytorium 103

na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej

ul. Koszykowa 55 

 

 

Czytaj więcej na stronie pracowni:

 

 

 

Radeo 

 

 

Zobacz takżę:

 

Jak było na spotkaniu w październiku:

POLSKA BRYŁA z Robertem Koniecznym

 

Konkurs na NOSPR rozstrzygnięty 

 

Architektoniczna reforma szkolnictwa

 

Skomentuj:

Tomasz Konior - architektura kontekstu