Architektura parametryczna to przyszłość?

Radeo

Parametric design, czyli czego uczą swoich studentów najlepsze szkoły architektury w Europie?

architektura parametryczna, parametric design, wizualizacje
architektura parametryczna
proj. Monika Szawioła

 

 

Najmodniejszym obecnie hasłem w architekturze jest "parametric design" - modelowanie parametryczne, którego uczą takie szkoły jak Architectural Association wLondynie (na którym kiedyś wykładała Zaha Hadid), Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IaaC) w Barcelonie czy londyński Bartlett - Faculty of the Built Environment na University College.

 

W skrócie można powiedzieć, że modelowanie parametryczne to praktyczne zastosowanie współczesnej technologii informacji i nauk informacyjnych do projektowania architektonicznego (ale także wzornictwa przemysłowego, wnętrz itp.).

 

 

  

Projekt domu w programie TopSolid, autor: Monika Szawioła 

 

Formy przestrzenne tworzone są tutaj nie poprzez manualne rysowanie kolejnych kresek na płaszczyznach przekroju czy rzutu, ale są generowane w oparciu o przyjęte przez projektanta algorytmy i parametry. To właśnie te założone na początku kreowania architektury kryteria modyfikacji kolejnych krzywych czy brył generują końcowy kształt projektowanego obiektu.

 

Często powstające w ten sposób kształty nie dają się zdefiniować za pomocą tradycyjnych ortogonalnych ujęć typowych dla budownictwa, lecz od razu przesyłane są do urządzeń sterowanych numerycznie, które wykonują detale o żądanym kształcie. W ten sposób powstają często bardzo skomplikowane elementy elewacji budynków autorstwa Franka Owena Gehry'ego .

 

 

Walt Disney Concert Hall projektu Franka O. Gehry'ego, jego pracownia wykorzystuje oprogramowanie Catia 

 

Techniki informacyjne mogą być zastosowane także do tworzenia architektury wirtualnej - modeli przestrzennych, które istnieją wyłącznie w przestrzeni wirtualnej i do niej zostały zaprojektowane, a ich oglądanie możliwe jest wyłącznie za pomocą komputera.

 

 

 

Animacja autorstwa Agaty Guzik, studentki Bartlett, UCL

 

 

Animacja autorstwa Michała Piaseckiego, absolwenta IaaC, studenta Bartlett, UCL 

 

W Polsce w większości szkół temat modelowania parametrycznego jest jedynie wzmiankowany. Jednak już niedługo być może to się zmieni. W ramach Workshops Factory w dniach 3 - 5 kwietnia 2009 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędą się warsztaty prowadzone przez absolwentów IaaC dotyczące generatywnych procesów projektowania, cyfrowej fabrykacji oraz składni Rhino VB script.

 

Warsztaty te, których patronem medialnym jest Bryła, przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych współczesnymi trendami w projektowaniu architektonicznym. Uczestnicy warsztatów nie muszą dysponować żadną wcześniejszą wiedzą na temat generatywnych procesów projektowania lub cyfrowej fabrykacji.

 

 

Więcej o warsztatach na stronie Workshops Factory 

 

 

Radeo 

 

 

Zobacz także: 

 

Wieżowiec autorstwa Zaha Hadid Architects w Marsylii

 

VEGA - terminal dla podróżnych w Wenecji

 

Szkoła od Coop Himmelb(l)au

 

Skomentuj:

Architektura parametryczna to przyszłość?