Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budowlany boom u Coop Himmelb(l)au

dll

Kryzys? U nas go nie ma! - zdają się mówić architekci z znanej pracowni Coop Himmelb(l)au, którzy w zeszłym tygodniu ujawnili swoje dwa nowe projekty.

Pierwszy z nich to muzeum sztuki w Strongoli (Kalabria) we Włoszech. Drugi to protestancki kościół, który ma zostać zrealizowany w rodzinnym mieście Wolfa D. Prixa (jednego z założycieli pracowni) - Hainburgu nad Dunajem (Austria).

Muzeum Sztuki w Strongoli

Region Kalabrii we Włoszech już niebawem będzie można śmiało uznać za dobry cel podróży dla wielbicieli współczesnej architektury. Nie tak dawno pisaliśmy o kompleksie Regium Waterfront autorstwa Zahy Hadid (możecie przeczytać o nim TUTAJ), który ma powstać w mieście Reggio di Calabria. Niebawem także i inne miasto regionu - Strongoli - wzbogaci się o reprezentacyjny obiekt. Będzie to gmach nowego muzeum sztuki, który został zaprojektowany przez słynną austriacką pracownię Coop Himmelb(l)au.

Obiekt będzie zlokalizowany na szczycie wzgórza Motta Grande, dzięki czemu będzie widoczny z już dalekiej odległości. Na 6 tys. m2 powierzchni użytkowej, prócz przestrzeni typowo wystawowej, muzeum będzie mieścić także niewielką salę multifunkcyjną i widokową restaurację. Sam obiekt ma się składać z trzech części: emblematycznej, stożkowatej konstrukcji z wejściem zwróconym w stronę miasta, wysuniętej ponad zbocze widokowej restauracji i dwukondygnacyjnego wystawowego łącznika.

Przestrzenie wystawowe zostały pomyślane tak aby były jak najbardziej elastyczne w wykorzystaniu. Ich zaplecze zlokalizowane zostało pod ziemią i jest dostępne za pomocą dwóch wind. Niewielkie multifunkcyjne pomieszczenie będzie wykorzystywane w dowolny sposób - jako dodatkowa przestrzeń wystawiennicza, pomieszczenie audytoryjne, sala kinowa lub jako przedłużenie foyer.

Prócz gmachu Muzeum Sztuki w Strongoli architekci z Coop Himmelb(l)au będą realizować niebawem we Włoszech także i inną inwestycję. Austriacy zostali wybrani przez Uniwersytet w Perugii do zaprojektowania szklanej rzeźby nad Via Mazzini, która ma być częścią planu waloryzacji akropolu Perugii.

Kościół dra Marcina Lutra w Hainburgu nad Dunajem

Kolejnym projektem Coop Himmelb(l)au, który kilka dni temu ujrzał światło dzienne, jest projekt luterańskiego kościoła dra Marcina Lutra, który ma być wzniesiony do 2011 roku w Hainburgu nad Dunajem w Austrii.  Nowa świątynia stanie w centrum miasta, na działce, na której stał poprzedni kościół. Wolf D. Prix - jeden ze współzałożycieli pracowni - przyznaje, że jest szczęśliwy z faktu, iż jego rodzinne miasto będzie miało budynek o współczesnej architekturze.

Forma obiektu swoją inspirację czerpie, z jednej strony, z architektury budynków znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie. Skomplikowana forma dachu kościoła urozmaica architektoniczny język, którym posługują się, charakterystyczne dla regionu, dwuspadowe dachy. Z drugiej strony, jego indywidualna geometria podkreśla religijną symbolikę, czego przykładem jest sala nabożeństw w kształcie ogromnego stołu. Trzy świetliki wspierające się na czterech "nogach" tego "stołu", zostały włączone w konstrukcję dachu, nadając mu w rezultacie tę oryginalną formę.

Od strony głównej drogi, architekturakościoła jest najbardziej wymowna. Pofalowana, szklana fasada zaprasza wiernych do wnętrza. Tu, poczucie intymności zostaje symbolicznie zachowane, dzięki ustawieniu tuż za szklana elewacją wolnostojącej, drewnianej ściany. Funkcja obiektu w ramach przestrzeni miejskiej, została wyrażona poprzez podświetlony krzyż, wycięty we wspomnianej drewnianej ścianie.

Wnętrze sali nabożeństw jest w stanie pomieścić 50 osób. Za nim znajduje się przeszklony prześwit - miejsce dla dzieci. Dalej zlokalizowana została sala parafialna. Obie sale - nabożeństw i parafialna - przedzielone zostały rozsuwanymi drzwiami, które po złożeniu łączą oba pomieszczenia w jednolitą przestrzeń.

Trzecim elementem wchodzącym w skład projektu, jest budynek, zlokalizowany na przeciwko dwóch głównych sal, i mieszczący zakrystię, biuro pastora, małą kuchnię i inne pomieszczenia zaplecza. Rampa biegnąca między obiektami wiedzie z kolei do parafialnego ogrodu. Ostatnim - czwartym - elementem projektu jest dzwonnica w formie rzeźby, zlokalizowana na przednim dziedzińcu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Budowlany boom u Coop Himmelb(l)au