Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Studenci architektury projektują dla Zabrza

Jacek Madeja

Zabrze nie doczekało się jeszcze historycznego, centralnego placu. Miejscy urzędnicy postanowili zaadaptować na ten cel skwer obok centrum handlowego Platan i ogłosili konkurs dla studentów architektury Politechniki Śląskiej na projekty ożywienia tego miejsca.

 

 

Pierwszą nagrodę zdobyli Arkadiusz Gmerek i Rafał Oleksik, którzy zaproponowali, by przyszły rynek zalać częściowo wodą. Utrzymanie kilkucentymetrowej tafli zapewniałyby specjalne zraszacze. - Taki "mokry plac" to nawiązanie do placu św. Marka w Wenecji. Chodzi nie tylko o chodzenie w płytkiej wodzie, ale o to, że tafla zadziała jak lustro, które będzie odbijać całą zabudowę placu - mówi Gmerek.

 

 

Arkadiusz Gmerek i Rafał Oleksik

 

 

Projekt przewiduje też powstanie kolejnych placów na osi południe-północ: Awangardy, Młodzieży i Wejściowego, który poprowadzi do części parkowej z kinem samochodowym i amfiteatrem. Nad wszystkim będzie dominował łuk nawiązujący kształtem do tego, jaki stoi w paryskiej dzielnicy La Defense oraz wieża widokowa. - Wszystko ma być zbudowane z ciemnej cegły, charakterystycznej dla zabrzańskiego modernizmu - dodaje Oleksik.

 

 

Małgorzacie Mańce-Szulik, prezydent Zabrza, spodobał się pomysł wybudowania w parku Hutniczym meteo-klatek. Zaproponowały go Iwona Tkocz i Ewa Jezienicka, laureatki drugiej nagrody. - Meteoklatki to przeszklone pawilony-szklarnie, w których chcemy zamknąć pogodę i klimat miast partnerskich Zabrza. Oprócz charakterystycznej roślinności w każdej będzie miejsce na ekspozycję dotyczącą kultury i historii miasta - wyjaśnia Iwona Tkocz.

 

 

Przedstawiciele magistratu zastrzegli, że żaden z projektów nie zostanie zrealizowany w całości. - Kupujemy obydwa pomysły. Teraz nasi specjaliści wybiorą najciekawsze rozwiązania ze zwycięskich koncepcji. Zakres ich realizacji będzie zależał od pieniędzy - obiecuje prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

 

 

 

Jacek Madeja

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

 

Czytaj więcej

 

 

 

 

Zobacz także:

 

 

 

Kontrapunkt - Warsztaty Architektoniczne OSSA w Częstochowie 

 

Sukces polskich studentów w konkursie Benettona 

 

Gdańsk: konkurs na Drogę do Wolności 

 

 

 

Skomentuj:

Studenci architektury projektują dla Zabrza