Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Art Home w Paryżu - sztuka razy trzy

dll

Jaki jest przepis na niepowtarzalny wieczór w Paryżu? Kolacja w Art Home - designerskiej restauracji dostawionej na dachu Palais de Tokyo. Francuzi wymawiają jej nazwę jako "arome", być może dlatego, że cała koncepcja pawilonu odwołuje się do zmysłów. Zobacz wideo jak powstawał >>

ciekawostki, nietypowe budynki, paryż, restauracja, francja, ciekawostki, nietypowe budynki, paryż, restauracja, francja, Nomiya, Art House
Restauracja Nomiya na dachu Palais de Tokyo. Jest ona częścią projektu artystycznego Art House.
Fot. Maxime Schaal, Vaudoo

 

 

Na kulinarnym szlaku francuskiej stolicy niewiele jest tak ciekawych przystanków jak restauracja Nomiya. To miejsce wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze - lokalizacja na dachu Palais de Tokyo, skąd rozciąga się niczym niezakłócona panorama miasta z Wieżą Eiffla. Drugim to idea syntezy trzech typów sztuki: wzornictwa, ogrodnictwa i sztuki kulinarnej.

 

 

Projekt Art Home (Francuzi wymawiają jego nazwę jako aroma), powstał w wyniku współpracy firmy Electrolux z paryskim centrum sztuki nowoczesnej Palais de Tokyo. Do jego realizacji zaproszeni zostali znani, francuscy artyści: Laurent Grasso, Gilles Stassart i Pierre-Alexandre Risser. Każdy z nich odpowiedzialny jest za jeden obszar działalności Art Home: Grasso za projekt skyboxu, Stassart za serwowaną w Nomiya kuchnię, Risser za stworzenie miejskiego ogrodu warzywnego.

 

Moduł restauracji Nomiya wykonano w zakładach Normetal w Cherbourgu...

 

 


Źródło: Electrolux

 

...a następnie przetransportowano go do Paryża drogą lądową:

 

 


Źródło: Electrolux

 

Moduł umieszczono na dachu Palais de Tokyo za pomocą żurawia samochodowego:

 


Źródło: Electrolux

 

 

Art Home to jednak nie pierwszy tego typu projekt, który został zlokalizowany na słynnym już dachu Palais de Tokyo. W zeszłym roku, w ramach artykułu Noc pełna wrażeń, Bryła opisywała podobną instalację - zaprojektowany przez szwajcarskich artystów - Sabinę Lang i Daniela Baumanna - hotelEverland.

 

 

Podobnie jak w przypadku opisywanego wówczas hotelu, także i Art Home na charakter czasowej instalacji, i stanowi raczej funkcjonalne dzieło sztuki, aniżeli komercyjną restaurację. Nomiya dysponuje bowiem miejscem dla jedynie 12 osób, a goście obsługiwani są na zasadzie table d'hete. Przestrzeń kuchenna, w której przygotowywane są posiłki, nie jest jednak oddzielona od przestrzeni jadalnej, co daje możliwość obserwowania pracy kucharzy "na żywo".

 

 


Źródło: Electrolux

 

Z racji dużej popularności restauracji, a także z powodu ograniczonej możliwości podejmowania gości, rezerwacje przyjmowane są z miesięcznym wyprzedzeniem. Można ich dokonywać za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej www.art-home-electrolux.com.

 

 

 

dll

 

 

Zobacz także:

 

Noc pełna wrażeń

 

Niewidzialny domek na drzewie 

 

Renowacja w stylu COPY - EDIT 

 

 

Skomentuj:

Art Home w Paryżu - sztuka razy trzy