Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elegancki biurowiec ze starego magazynu

Iwona Sobczyk

Stary magazyn zamieni się w jeden z najbardziej efektownych biurowców w Katowicach. To kolejny projekt pomysłowej przebudowy z pracowni emarchitekci.

 

 

Stary magazyn przy ul. Wandy w Katowicach od lat jest zaniedbany i straszy kruszącym się tynkiem. Firma budowlana Hassa i Jagodziński, która zamierza w tym miejscu ulokować swą siedzibę, zaprosiła do współpracy katowicką pracownię emarchitekciMichała Bułki i Macieja Puchera. - Na budowanie osobnego budynku biurowego szkoda miejsca. Biura powstaną więc nad istniejącym, zmodernizowanym magazynem. Ponieważ jednak jego konstrukcja nie przewiduje nadbudowy, kondygnację biurową postawimy na siatce przebijających parter stalowych słupów. Będzie nad nim nadwieszona - mówi Bułka.

 

 

Stary magazyn

Tak dzisiaj wyglądają budynki

 

Na piętro będą prowadziły dwie zewnętrzne klatki schodowe podkreślające industrialny charakter całego założenia. Obie mają być otwarte, ograniczone tylko stalową siatką. - To bardzo dosłownie rozumiane klatki schodowe - uśmiechają się architekci.

 

W części biurowej wydzielono gabinety, spory open space i wewnętrzny ogród pod szklanym dachem. Świetlików będzie więcej, bo północno-wschodnią elewację projektanci chcą prawie całkiem zamknąć. Budynek będzie otwierał się w stronę działki należącej do firmy.

 

Nowa elewacja sprawi, że nikt już nie minie tego budynku, nie poświęcając mu uwagi. Magazyn zostanie ukryty pod warstwą zielonych pnączy rozpiętych na lekkiej stalowej konstrukcji. Na zewnętrznych ścianach kondygnacji biurowej architekci postanowili zastosować niekonwencjonalny materiał Cor-Ten, czyli blachę stalową pokrywającą się z czasem patyną przypominającą rdzę.  - Zanim pnącze się rozrośnie, a blacha pokryje patyną, upłynie trochę czasu. Docelowo oba poziomy będą tworzyły ciekawy kontrast - mówi Bułka.

 

 

Czytaj więcej

 

 

Iwona Sobczyk

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

 

Zobacz także:

 

Industrialny budynek ze Słowenii

 

Dom z kostki od emarchitekci

BRYLAnty polskiej moderny - Muzeum Śląskie 

 

Skomentuj:

Elegancki biurowiec ze starego magazynu