Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gigantyczne oko patrzy

red

W centrum Chicago stanęła gigantyczna rzeźba przedstawiająca gałkę oczną. Artysta twierdzi, że wzorował się na własnym oku. Ta instalacja w przestrzeni miejskiej cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów i mieszkańców Chicago, którzy chętnie utrwalają ją na zdjęciach. Chcielibyście taką rzeźbę w swoim mieście?

Gigantyczna rzeźba przedstawiająca gałkę oczną stanęła w centrum Chicago Tony Tasset
Gigantyczna rzeźba przedstawiająca gałkę oczną stanęła w centrum Chicago
REUTERS/AG

 

Autorem rzeźby-instalacji jest Tony Tasset, artysta sztuki nowoczesnej mieszkający w tym mieście. Tasset wzorował się na własnym oku i - jak twierdzi - budowa jego rzeźby niemal w 100 procentach jest taka jak prawdziwego oka.

 

Zobacz jak powstawała rzeźba:

 

Gałka oczna z niebieską tęczówką i widocznymi naczyniami krwionośnymi ma średnicę około dziewięciu metrów. Do jej wykonania użyto około czterech ton włókna szklanego i tyle samo stali. Kiedy się na nią patrzy dosłownie odwzajemnia się spojrzeniem.

 

- Spodziewam się, że będzie można od wielu osób usłyszeć podobne opinie: "to jest okropne", ale zawsze chciałem tworzyć sztukę, którą ludzie będą kochać lub nienawidzić - tłumaczy autor "Oka". - Chciałem stworzyć coś co będzie efektowne - dodaje Tasset.

 

 

 

 

 

"Oko", znajdujące się przy jednej z galerii w Parku Pritzkera, będzie można podziwiać do końca października. Koszt projektu oszacowano na ponad 1 mln dolarów.

 

red

źródło: PAP

 

 

Zobacz także:


Jean Nouvel w Hyde Parku

 

Warszawskie blokowisko oczami Austriaczki

 

Sztuka w wielkim mieście


Skomentuj:

Gigantyczne oko patrzy