Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Peter Zumthor zaprasza do ogrodu [FILM]

aru

Letni pawilon ogrodowy przy Serpentine Gallery w Londynie postoi zaledwie trzy miesiące, jednak przyciągnie tłumy. Wszystko za sprawą nazwiska jego architekta. Zobacz film prezentujący najnowszy projekt Petera Zumthora.

Letni Pawilon w ogrodach Kensington. Serpentine Gallery, proj Peter Zumthor
Letni Pawilon w ogrodach Kensington. Serpentine Gallery, proj Peter Zumthor
Serpentine Gallery

Tajemniczy prostopadłościan otwarto dla publiczności 1 lipca, tuż obok renomowanej Galerii Serpentine. To już 11 raz, kiedy ogród galerii zamienia się w pole działań sławnego architekta. Poprzednio projektowali w nim m.in. Zaha Hadid, Frank Gehry, a w ubiegłym roku Jean Nouvel. Budynek służy jako kawiarnia i promuje galerię przez trzy letnie miesiące. Tu odbywają się min. wykłady i spotkania z artystami.

W tym roku zaproszenie do udziału w programie przyjął Peter Zumthor. To duża niespodzianka, ponieważ architekt większość propozycji odrzuca. Budynek, który jest jednocześnie jego pierwszym zrealizowanym projektem na Wyspach, ma zaskakującą formę. To hortus conclusus - jak nazywa go sam twórca, miejsce do medytacji z dala od tempa wielkiej metropolii. Architekt skonstruował niezwykle surową czarną bryłę, która stanowi tło dla pięknego ogrodu (proj. Piet Oudolf). Po pokonaniu ciemnego korytarza pawilonu, naszym oczom ukazuje się świat polnych kwiatów, insektów i kojącej ciszy.

Obejrzyj wideo-relację ze spotkania z architektem. Pierwsze kadry filmu rozpoczyna fragment książki autorstwa Petera Zumthora pt. "Myślenie Architekturą", która tłumaczona jest na kilkanaście języków...

 

Sponsorzy filmu: Sanitec KOŁO (www.kolo.com.pl), Viessmann (www.viessmann.pl)

Autor filmu: Para films&pictures (www.para-image.net)

 

Czytaj więcej na wyborcza.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Peter Zumthor projektuje w Kielcach

Serpentine Pavilion od Jeana Nouvela

Architektura w Londynie

Skomentuj:

Peter Zumthor zaprasza do ogrodu [FILM]