Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Boom budowlany w Dubaju

Jan Kowalak

Boom budowlany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich doprowadził do powstania dużej ilości budynków, które na swój sposób biją rekordy - najwyższych, najnowocześniejszych, czy najbardziej niezwykłych

Boom jest między innymi wynikiem inwestowania gigantycznej naftowej fortuny w turystykę, tak jakby szejkowie zaczęli liczyć się z perspektywą wyczerpania złóż "płynnego złota". Niezależnie od przyczyny Dubaj rozwija się szybciej niż gospodarka Chińskiej Republiki Ludowej, mimo faktu, że całe państwo ma powierzchnię zbliżoną do amerykańskiego parku narodowego Yosemite, a jego populacja wynosi 1,4 miliona obywateli.

Oto dziesięć projektów, które bez wątpienia można uznać w jakiś sposób za "naj".

Hydropolis

Ten hotel, to pierwszy na świecie podwodny kurort, projekt, który nadaje nowe znaczenie stwierdzeniu "pokój z widokiem na morze". Położony 22 metry pod powierzchnią Zatoki Perskiej, hotel Hydropolis ma do zaoferowania 220 apartamentów gościnnych. Na rusztowaniach z betonu i stali osadzone są przezroczyste pleksiglasowe panele, które umożliwiają gościom oglądanie podwodnej scenerii. "Miasto podwodnych kopuł" ma zostać otwarte już pod koniec 2007 roku

The Palm Islands

Trzy sztuczne wyspy w kształcie palm - największe sztuczne wyspy świata. Każdą zbudowano z miliarda metrów sześciennych piasku i kamienia pochodzących z dna morza. To projekt inżynierski, który zmienił oblicze zatoki. Na wyspach znajdują się liczne hotele i inne atrakcje turystyczne. Z lotu ptaka cały kompleks ma przypominać palmę - stąd nazwa.

The World

Czy kiedykolwiek marzyliście o tym, żeby świat był mniejszy? Ten projekt jest swoistą realizacją takich właśnie marzeń - 250 sztucznych wysp uformowanych w taki sposób, żeby z lotu ptaka przypominały mapę świata. Wyspy o powierzchni od 20 000 do 80 000 metrów kwadratowych, są wystawione na sprzedaż - najtańsza kosztuje 6,85 miliona dolarów. Wyspy nie są między sobą połączone i jedyną metodą przemieszczania się między nimi jest podróż łódką, czy raczej jachtem, biorąc pod uwagę ich ceny. Interesującą cechą projektu są dwa falochrony: podwodny i nawodny, których zadaniem jest ochrona "Świata" przed niszczycielską siłą morza.

Sports City

To część rozległego parku tematycznego znanego jako Dubailand - Sports City daje odwiedzającym rzucającą na kolana różnorodność sportowych centrów I ośrodków - począwszy od eleganckich stadionów, po super-zaawansowane obiekty wspinaczkowe, skateboardowe etc. Można tu znaleźć tereny do gry w polo, tory wyścigowe, pola golfowe i nawet entuzjaści sportów ekstremalnych znajdą tu coś dla siebie.

Eco-Tourism World

Kolejną częścią gigantycznego Dubailandu jest Eco-tourism World, jak sama nazwa wskazuje ma do zaoferowania szereg atrakcji związanych z naturą. W tym są: ogród zoologiczny, ogrody, teren na pustynne safari, pole namiotowe, centrum jeździeckie i liczne "biosfery", w których rozwijać się będą różne formy życia, które nie przetrwały by w ciężkim, pustynnym klimacie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

One Central Park

One Central Park to kolejny wysokościowiec w Dubaju, w którym ma powstać najwyżej położony apartament mieszkalny. Poczucie "strzelistości" wpisane jest w samą bryłę budynku, gdzie część mieszkalna będzie oddzielona od części komercyjnej opartymi na przyporach "płetwami".

Projekt ma też być przyjazny dla środowiska - pod tym względem, że ma nie pochłaniać energii słonecznej, biorąc pod uwagę fakt, że wieżowce mają naturalną tendencje do niskiej efektywności energetycznej centralny rdzeń chłodzący i systemy przeciwsłoneczne maja za zadanie obniżenie kosztów chłodzenia. W gorącym pustynnym klimacie, rozwiązanie problemów z temperaturą to jedno z największych wyzwań inżynierskich.

Dubai Mall

Trzydzieści pięć milionów ludzi miało odwiedzić Dubai Mall w 2006 roku, w którym nastąpiło otwarcie centrum handlowego. Wewnątrz jest co robić, na powierzchni 470 000 metrów kwadratowych największego centrum handlowego świata. Można odwiedzić w nim 15 mniejszych galerii handlowych, lodowisko, akwarium i największy na świecie bazar.

Ski Dubai

Kiedy myślimy o wakacjach w Dubaju, pierwsze skojarzenia to słońce i piasek. Teraz do całości można też dodać śnieg. Pół metra śniegu plus warstwa świeżego puchu nanoszona każdego dnia - wszystko dzięki systemowi 23 chłodziarek i armatek śnieżnych umieszczonych wewnątrz centrum Ski Dubai. Na zewnątrz może panować upał, ale w środku tego wartego 275 milionów dolarów budynku odwiedzający mogą jeździć na nartach! Można też znaleźć tam największy "park śnieżny" świata oraz tory saneczkarskie i bobslejowe.Zobacz, jak budują Dubaj »

    Więcej o:

Skomentuj:

Boom budowlany w Dubaju