Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Port na miarę XXI wieku

Mapel

W hiszpańskim mieście Vigo powstaje jeden z najnowocześniejszych portów na świecie.

Port XXI wieku

Słynny, francuski architekt Jean Nouvel wygrał konkurs na przebudowę portu w hiszpańskim mieście Vigo. Celem konkursu jest przekształcenie portu w kompleks rozrywkowo-rekreacyjny przy zachowaniu dotychczasowych funkcji kompleksu. Projekt Nouvela nazywa się Peirao XXI i ma szansę stać się nowym symbolem miasta. Głównym elementem nowego portu i jego symbolem ma być ogromny, granitowy "Menhir" umieszczony na krańcu nabrzeża. W budynku będzie znajdował się hotel, biura i sale konferencyjne. Jego powinna zostać ukończona w 2010 roku. Według zwycięskiego projektu w nowym porcie znajdzie się między innymi centrum talasoterapii (gr. tahlassos - morze) połączone z basenem, centrum spa, terapii morską solą i algami oraz park wodny i muzeum oceanograficzne.

Zwycięski projekt

Zwycięzcy architekci otrzymali czterysta pięćdziesiąt tysięcy euro. Przewodził nim Jean Nouvel, pozostali projektanci pochodzili z pracowni Atelliers Jean Nouvel, XMD Arquitectura e Cidade i Técnicas Reunidas S.A. Nagroda w konkursie nie wydaje się jednak wielką sumą, gdy zna się budżet całego przedsięwzięcia. Wynosi on około dwustu sześćdziesięciu milionów euro. Dodatkowe dwadzieścia ma pochłonąć budowa tunelu pod nowym terminalem wycieczkowym. Realizacja projektu ma trwać ponad trzy lata. Ekipa Nouvela zwyciężyła w dużej mierze dzięki genialnej koncepcji zagospodarowania terenu, która ma polegać na otworzeniu się portu na miasto i sprawienie by stał się jego częścią. Powstanie miejski bulwar, dzięki czemu cały teren portu zostanie przeobrażony w nową dzielnicę miasta. Dostęp do nabrzeża będzie podwójny, część ruchu będzie odbywać się podziemnymi tunelami, a część na powierzchni. Ma to ułatwić ruch i spowodować, że rekreacyjny charakter dzielnicy nie będzie tracił w wyniku dużego natężenia ruchu.

Wielki menhir

Najważniejszym architektonicznym rozwiązaniem projektu jest budynek, w kształcie bloku skalnego - menhiru. Aby podkreślić jego wagę dla całego miasta i portu ustawione zostaną wielkie latarnie. Mają one doskonale oświetlać budynek - menhir i podkreślać jego oryginalny szaro-turkusowy kolor. To właśnie ten oryginalny gmach ma być znakiem rozpoznawczym portu i symbolem wejścia Vigo w XXI wiek.

Skomentuj:

Port na miarę XXI wieku