Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sportowy duch Kazachstanu

Mapel

Podczas gdy w Polsce trwa dyskusja wokół EURO 2012 i nieprzystosowaniu naszych obiektów sportowych do tak dużej imprezy, w Kazachstanie powstaje stadion, który ma być jednym z nowocześniejszych na świecie.

Kompleks sportowo-rozrywkowy

W stolicy Kazachstanu, Astanie ruszyła budowa stadionu zaprojektowanego przez turecką pracownię architektoniczną Tabanlioglu. Wielofunkcyjny kompleks jest przeznaczony dla różnych dyscyplin sportowych, ale mają się tam również odbywać wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Jego podstawową funkcją ma być boisko piłkarskie spełniające kryteria FIFA i UEFA.

Dla 30 000 kibiców

Stalowa konstrukcja stadionu pokryta zostanie szklanymi panelami, w części przezroczystymi a w części galwanizowanymi. Wokół krawędzi dachu będzie biegł pokryty sztucznym tworzywem świetlik. Architekci zdecydowali się na wnętrze z autonomicznymi obszarami - niższe trybuny mieszczące 16 tysięcy miejsc znajdą się na wszystkich czterech wewnętrznych ścianach, a wyższe, mieszczące 14 tysięcy miejsc, na wschodnim i zachodnim krańcu stadionu. W sumie stadion będzie mógł pomieścić 30 tysięcy ludzi, będzie miał 24 bramy dla widzów.

Zaawansowane technologie

W projekcie zastosowano nowatorskie rozwiązania, wykorzystano najnowsze technologie, dostosowane do potrzeb i specyfiki obiektu, jak i trudnych warunków klimatycznych. Kryta murawa będzie ogrzewana i klimatyzowana. Ruchomy dach będzie integralną częścią stadionu. Oparty na stalowej ramie, będzie przesuwał się w linii wschód - zachód. Plastikowe elementy ruchomych części dachu pozwolą na maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Uczynią go też odporniejszym na uszkodzenia mechaniczne i pozwolą na lepszą absorpcję dźwięku.

Nowe oblicze stolicy

Poza swoją użytecznością stadion w Astanie ma stać się architektonicznym symbolem nowego, nowoczesnego oblicza stolicy. Według założeń inwestorów i architektów stadion ma nie tylko wpasować się w miejski krajobraz, ale stać się nowym centrum Astany łączącym w sobie sport, sztukę i współczesną architekturę.

Skomentuj:

Sportowy duch Kazachstanu