Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W dawnej fabryce nowe osiedle

Mapel

Bukareszt zmienia się i ma ambicję by dołączyć do grona nowoczesnych stolic Europy. Kolejnym krokiem w tym kierunku ma być osiedle powstałe w dawnej fabryce Forda.

Fabryka Ford/Automatica to jeden z najciekawszych postindustrialnych fragmentów miasta. Postanowiono wykorzystać ten potencjał i oto właśnie tutaj powstanie najnowsze osiedle Bukaresztu, które ma być mieszkaniową wizytówką miasta. Fabryka ma być przebudowana według planów londyńskiej pracowni Squire and Partners. Według planów osiedle ma być nie tylko nowoczesne i prestiżowe, ale też komfortowe dla jego mieszkańców. W projekcie znalazło się miejsce dla rekreacji (powstanie tu m.in. lodowisko), ale dla centrum handlowego, licznych restauracji i kawiarni a także luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel. Jednak symbolem nowej dzielnicy Bukaresztu mają być biurowce i luksusowe wieże mieszkalne.

W zniszczonym przez reżim Bukareszcie fabryka Forda pozostawała symbolem siły, ambicji i wytrzymałości. Podobnie postrzegany ma być nowy kompleks - tym razem jednak splendor ma nie odwoływać się do międzynarodowego handlu, ale splendoru wynikającego z mieszkania w tej najbardziej ekskluzywnej części miasta.

Koncepcja firmy Squire and Partners opiera się na symbolice związanej z siłą i potęgą fabryki rynkowego potentata. Wykorzystuje w sposób nowatorski także materialne fragmenty starej fabryki jak na przykład kluczowe elementy konstrukcji starej monumentalnej hali produkcyjnej. To właśnie zewnętrzna bryła fabryki ma nadać charakter nowej dzielnicy i stać się jej centrum. Budynki osiedla mają być różnorodne, ale zarazem tworzyć jedną zwartą kompozycję. Głównym motywem estetycznym nowego osiedla mają być białe krystaliczne wieże skontrastowane z czarnymi, surowymi cegłami fabrycznych budynków.

Skomentuj:

W dawnej fabryce nowe osiedle