Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polski Pawilon na EXPO 2008 w Saragossie

ucho

Polski Pawilon przygotowany na międzynarodową wystawę EXPO 2008, która odbędzie się w hiszpańskiej Saragossie będzie nawiązywał z zewnątrz do tężni solankowej, natomiast jego wnętrze przypominać ma nowoczesny jacht.

Pawilon Polski EXPO 2008 Saragossa
Polski Pawilon na EXPO 2008 w Saragossie / Fot. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Inspiracją koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski jest temat przewodni Wystawy EXPO 2008 w Saragossie "Woda a zrównoważony rozwój" oraz hasło przewodnie udziału naszego kraju w Wystawie: "Twórz i dbaj". Dlatego też Pawilon Polski łączy w sobie nowoczesne, futurystyczne formy plastyczne, najnowocześniejsze, multimedialne projekcje i artystyczne animacje, z wartością unikatowej tężni solankowej, nawiązującej do wykorzystania naturalnych zasobów Ziemi oraz najnowocześniejsze technologie, stosowane w budowie ekskluzywnych jachtów.

W suchej i gorącej Hiszpanii już przy pierwszym kontakcie z Pawilonem Polski odwiedzający zostają mile zaskoczeni chłodną i orzeźwiającą mgiełką unoszącą się w pobliżu fasady wykonanej z faszyny. Powstaje ona dzięki specyficznej, nieznanej w Hiszpanii, konstrukcji tężni solankowej, powodującej powstawanie wodnego aerozolu, poprzez rozpryskiwanie się kropel wody solankowej na gałęziach tarniny. Element ten jest nawiązaniem do prawdziwej tężni, wykorzystywanej w Polsce w celach leczniczych i sanatoryjnych. Warto podkreślić, że spośród kilkunastu europejskich obiektów tego typu, trzy należące do najpiękniejszych znajdują się w Polsce (Ciechocinek, Inowrocław, Konstancin-Jeziorna).

Po wejściu do Pawilonu Polski oczom zwiedzających ukazuje się przestrzeń o nowoczesnym design'ie, której elementy nawiązują swą kolorystyką i formą do luksusowych jachtów. Podłoga częściowo wykonana ze szkła, częściowo z drewna tekowego jest kolejnym nawiązaniem do zastosowania naturalnych materiałów w najnowocześniejszych technologiach szkutniczych. Natomiast ściany pomieszczeń wewnętrznych swoją fakturą i wyglądem przypominają kadłuby łodzi najnowszej generacji, kształtem zaś - żagle. Taka aranżacja wnętrza Pawilonu ma podkreślać wiodącą pozycję Polski w projektowaniu i budowaniu nowoczesnych jachtów w Europie.

Pawilon Polski ma powierzchnię niemal 1000 m2 i należy do jednych z największych na EXPO 2008.

Hol wejściowy

Hol wejściowy będzie pierwszym miejscem, w którym odwiedzający Pawilon Polski napotkają wyraźny kontrast między fasadą tężni, wykonaną z naturalnych materiałów, a futurystyczną i gładką powierzchnią ściany sali projekcyjnej. Wirtualny gospodarz zaprosi gości do emocjonującej podróży po Pawilonie Polskim.

Przestrzeń ekspozycyjna

Z holu odwiedzający przechodzą do części ekspozycyjnej Pawilonu, a ich oczom ukazuje się nowoczesna przestrzeń, której poszczególne elementy nawiązują swoją formą i kolorystyką do luksusowego jachtu żaglowego. Subtelne połączenie materiałów naturalnych i tych wykorzystywanych w najnowocześniejszych technologiach szkutniczych bezpośrednio nawiązuje do hasła przewodniego udziału Polski w Wystawie EXPO 2008 - CREATE and CARE.

Pierwszym przystankiem w podróży po Pawilonie jest KAPSUŁA zatytułowana "Maszyna wodna", prezentująca - w formie rzeźbiarsko-multimedialnej - instalacji opowieść o wodzie, która jest źródłem siły, energii i życia. Instalacja ta jest impresją na temat różnorodnych możliwości wykorzystania wody w życiu człowieka. Autorem instalacji jest krakowski artysta Marek Grabowski.

Drugi przystanek to KAPSUŁA będąca swego rodzaju zaproszeniem do Polski na Mistrzostwa Europy 2012 w piłce nożnej. W multimedialnych projekcjach oraz scenografii prezentowane będą wizualizacje projektowanych stadionów oraz najpiękniejsze sceny z historii polskiego futbolu. Autorem koncepcji tej części Pawilonu jest znany miłośnik futbolu Andrzej Strzelecki.

Ostatni przystanek w tej części ekspozycji to kapsuła zatytułowana "NATURA" i jest odpowiedzią na drugą część naszego hasła przewodniego - CARE. W jej wnętrzu znajdzie się holograficzna prezentacja charakterystycznej dla Polski dzikiej przyrody. Zwiedzający mają tu okazję do odwiedzenia najbardziej tajemniczych i najpiękniejszych zakątków Polski. Na całości tej części wyświetlane będą projekcje artystycznych animacji komputerowych nawiązujących do tematu wody - ich autorami są twórcy skupieni w firmie nanofxstudios (sc), mający na koncie pracę przy niedawno nagrodzonym Oskarem za animację filmie "Piotruś i wilk".

Sala spektaklu-multimedialnego

Z ogólnej przestrzeni ekspozycyjnej zwiedzający przechodzą do sali projekcyjnej, która nawiązuje swoją futurystyczną formą do kadłuba jachtu. Wewnątrz nasi goście mogą usiąść, aby obejrzeć projekcję kilkunastominutowego spektaklu multimedialnego o Polsce. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki trzech sprzężonych kamer przy realizacji filmu (także podczas zdjęć lotniczych) oraz wyświetlania go na kilku ekranach okalających widza, osiągnięty zostanie efekt złudzenia przebywania w prezentowanej rzeczywistości.

Spektakl opowiada mini-fabułę (rzadkość na Expo), historię hiszpańskiego żeglarza, który będąc gościem na polskiej białej fregacie "Dar Młodzieży" dostrzega piękną syrenę i - zafascynowany nią - rusza za nią w pościg. Syrena okazuje się zwykłą polską dziewczyną, która umykając przed pogonią staje się przewodnikiem po Polsce, jej najpiękniejszych, związanych z wodą miejscach. Scenarzystą filmu jest Tomasz Łysiak, reżyserem Andrzej Kałuszko, a autorem zdjęć Andrzej Jaroszewicz. Autorem animacji do filmu jest Tomasz Bagiński i firma Platige Image.

Opracowane na podstawie materiałów dostarczonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Sekcję Polską EXPO 2008

    Więcej o:

Skomentuj:

Polski Pawilon na EXPO 2008 w Saragossie