Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czołówka światowych architektów na Karaibach

dll

Shigeru Ban, David Chipperfield, Carl Ettensperger, Zaha Hadid, Kengo Kuma, Piero Lissoni i Chad Oppenheim - to nazwiska, które mają firmować luksusowy kurort, powstający na niewielkiej, karaibskiej wyspie Dellis Cay.

5567000 https bi

"Piękno tej wyspy powinno być w pełni oddane przez wizję jej architektów usługi Mandarin Oriental. Od zawsze było to moim marzeniem. Teraz się spełnia? - mówi dr Cem Kinday prezes The O Property Collection.

Dellis Cay to ponad 200 hektarowa, prywatna wyspa, należąca do archipelagu Turks i Caicos na Morzu Karaibskim. To tu do roku 2010 ma powstać luksusowy kurort, którego deweloperem jest austriacka firma The Property Collection. By nadać mu odpowiednią oprawę i trafić w wyrafinowane gusta zamożnej klienteli, do współpracy zaproszona została czołówka światowej architektury. Shigeru Ban, David Chipperfield, Carl Ettensperger, Zaha Hadid,Kengo Kuma, Piero Lissoni i Chad Oppenheim, będą odpowiedzialni za zaprojektowanie kompleksu 278 prywatnych willi i rezydencji, pięciogwiazdkowego zespołu hotelowego sieci Mandarin Oriental Hotel Grup, licznych restauracji i posiadającego powierzchnię ponad 2700 m2 ośrodka spa.

Fot. Piero Lissini /d-box

Złożony z dwudziestu czterech budynków, pięciogwiazdkowy zespół hotelowy Manadrin Oriental został kompleksowo zaprojektowany przez włoskiego architekta i dizajnera Piero Lissini. Dominującymi materiałami wykorzystanymi przez artystę są drewno i szkło. Z jednej strony jest to nawiązanie do naturalistycznego stylu wysp Oceanii, a z drugiej realizacja założeń, o których mówi sam autor:

- Inspiracją było światło. Zaprojektowałem wszystkie budynki tak by je pochwycić. Starałem się by światło przechodziło przez wszystkie powierzchnie niczym ostrze. Projekt jest wyrafinowany ale oparty o prostotę.

Fot. Piero Lissini /d-box

Prócz możliwości obcowania z krajobrazem tropikalnej wyspy, każdy z gości hotelowych będzie mógł korzystać z usług oferowanych przez hotel. W ich skład wchodzą m.in. lobby bar, pokój kinowy, centrum konferencyjne, butiki, biblioteka, a także specjalny pokój do palenia cygar.

Fot. Shigeru Ban /d-box

Fot. Shigeru Ban /d-box

Japoński architekt Shigeru Ban jest znany z wykorzystywania w swoich przedsięwzięciach niekonwencjonalnych materiałów takich jak papierowe tuby czy stalowe kontenery. Jego projekty w Dellis Cay cechuje minimalistyczna forma, podkreślająca bogatą florę wyspy. Ostre linie i przeszklone ściany natomiast doskonale współgrają z nieskazitelnie niebieskim niebem i bezkresnym oceanem.

Fot. Zaha Hadid /d-box

Fot. Zaha Hadid /d-box

Zaha Hadid była nie tylko autorką planu przestrzennego Dellis Cay, ale także projektu niektórych budynków kurortu. Jeden z nich - Villa D - nawiązuje do filozofii jej architektury, stawiającej sobie za cel uchwycenie momentu w płynnej przestrzeni. Bryła tego budynku łączy ze sobą masywność ostrych, betonowych elementów - dachu i podstawy - z lekkością szkła i otwartej przestrzeni, znajdującymi się między nimi.

Fot. Kengo Kuma /d-box

Fot. Kengo Kuma /d-box

"Kengo Kuma rozmywa stosunek między tym co zostało zbudowane a tym co było tam od zawsze? - tak w skrócie można określić charakter projektów autora budynku spa. Na pierwszy rzut oka cechuje się on konserwatywną bryłą, z dwuspadowym dachem. Jednak to właśnie dach stanowi tu filtr między wnętrzem a przestrzenią zewnętrzną. Gra świateł, wywołana przez drewniane krokwie, tworzy z jednej strony intymną atmosferę spa, a z drugiej integruje go z rajskim otoczeniem.

Fot. Chad Oppenheim /d-box

Fot. Chad Oppenheim /d-box

Budynki projektu Chada Oppenheimea są jednymi z najbardziej majestatycznych w całym kurorcie. Wzniesiona ponad czubki drzew betonowa konstrukcja stanowi ramę zarówno dla otwartej przestrzeni publicznej jak i dla zamkniętego obszaru prywatnego. Masywny dach tworzy bezpieczeństwo domowego zacisza, podczas gdy całkowity brak ścian pozwala na nieskrępowane podziwianie tropikalnego krajobrazu.

Fot. Carl Ettensperger /d-box

Fot. Carl Ettensperger /d-box

Ideą, którą kierował się Carl Ettensperger projektując wille dla Dellis Cay, była jego wiara w moc wiążącą człowieka z wodą. Osadzone na palach budynki, oplatają łańcuchem południowo-wschodnią zatokę wysypy, dając przy tym niezakłócony widok na Morze Karaibskie.

Fot. David Chipperfield /d-box

Betonowe wille Davida Chipperfielda ulokowane zostaną przy północnym brzegu wyspy. Każdy z budynków będzie posiadał bezpośredni dostęp do plaży, skąd mieszkańcy będą mogli podziwiać wspaniały widok na kanał dzielący Dellis Cay z pobliską wyspą i kolonie bujnych mangrowców.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czołówka światowych architektów na Karaibach