Prawie jak w Rzymie? Nowe osiedle pod Poznaniem
W Suchym Lesie pod Poznaniem powstanie osiedle szeregowych domków, które swoim wyglądem mają nawiązywać do rzymskiego Koloseum. Zaskakujący pomysł inwestora opisali dziennikarze z poznańskiej Gazety Wyborczej i zapytali o opinię ekspertów
Luxury House - firma deweloperska planująca wybudować pod Poznaniem antyczne osiedle dostała już pozwolenie na budowę. Osiedle będzie się składać z 10 segmentów, które powstaną po obu stronach ulicy. Mieszkańców osiedla będzie witać wjazdowa brama w kształcie łuku triumfalnego. Elewacje budynków mają być wykonane z belgijskiego klinkieru i nawiązywać do architektury rzymskiego Koloseum.
Projekt przewiduje pojawienie się wielu detali, takich jak rzeźby gladiatorów w ogrodach i gazowe oświetlenie. Jednak "antyczne" szeregowce mają być też nowoczesne. Każdy dom zostanie wyposażony w podłogowe ogrzewanie, klimatyzację oraz inteligentny system, który pozwoli zdalnie sterować domowymi urządzeniami.
Materiały Luxury House
Domy od wewnątrz nie będą różniły się od standardowych segmentów w zabudowie szeregowej: 150 m powierzchni mieszkalnej, na parterze garaż i część dzienna, a na piętrze pokoje i sypialnia z antresolą. Do tego trzy tarasy: jeden od ulicy i dwa od ogrodu - tłumaczy autor projektu, architekt Rafał Mroczkowski.
Na antyczny luksus i magiczną podróż w czasie będą mogli pozwolić sobie ci, którzy są wstanie wydać 900 tys. zł. Na taką kwotę właśnie szacuje się cenę jednego domu.
Materiały Luxury House
Dziennikarze poznańskiej Gazety zapytali kilka osób o opinię na temat Rzymskiego Osiedla.
- Uderzające jest napięcie pomiędzy monumentalnością architektury osiedla a mikroskopijnością działek, na których mają stanąć domy. Wrażenie jest takie, jakby aspiracje i marzenia nie do końca mieściły się w możliwościach, którymi dysponują potencjalni nabywcy, jakby to był luksus, ale za rozsądną cenę. Proponowany przez dewelopera model nawiązuje do tego z początku lat 90. Wtedy nowe fortuny rodziły kopie zamków, pałaców i dworków. Koloseum większości z nas kojarzy się raczej z przemocą i jej celebrowaniem, niż z tym, co szlachetne, dostojne, wyróżniające - mówił prof. Marek Krajewski, kierownik Zakładu Badań Kultury Wizualnej i Materialnej w Instytucie Socjologii UAM.
- Polska słabość do włoskiej architektury ma długą, na ogół piękną tradycję. Jej początek widać na Wawelu, kontynuację w klasycyzujących pałacach czy utopijnych projektach przebudowy Warszawy z lat 30. XX w. inspirowanych architekturą doby Mussoliniego. To wtedy, tuż przed wojną, wypowiedziano słynną opinię "Polska leży nad Morzem Śródziemnym", które wyrażało nie tylko mentalne powinowactwa z południową kulturą, ale także nasze estetyczne skłonności. "Osiedle Rzymskie" możemy widzieć jako odsłonę tego fenomenu. Poważna analiza architektoniczna tego założenia powinna być właściwie wykluczona, ponieważ nosi ono wszelkie znamiona żartu. - skomentował historyk sztuki dr dr Piotr Korduba.
- Najłatwiej byłoby wyszydzić ten projekt, ale on wymaga szerokiej dyskusji. Walory estetyczne krajobrazu i architektury oraz rzeczy wystawionych na widok publiczny nie są wyłącznie kwestią indywidualnych odczuć. Są sprawą społeczną, podlegającą odpowiedzialności władz. Może należy powrócić do zwyczaju przed 1949 r. - sygnowania przez architektów budynków tabliczkami z nazwiskami, przypominając tym samym, przed kim twórca powinien czuć się odpowiedzialny - szef poznańskiego oddziału SARP Piotr Kostka.
A jakie są wasze odczucia co do Rzymskiego Osiedla? Podzielacie pogląd inwestora, którego znudziły już stawiane wszędzie proste, klockowate domki?
czytaj całość na poznan.gazeta.pl
- Więcej o:
- ciekawostki
- osiedle rzymskie
Wieści z budowy: Zamek w Poznaniu niemal gotowy!
Przeprojektują Pajączka z Gorzowa [metamorfoza Makabryły 2007]. Korzystnie?
Nowa Barbara, Brzydka Barbara. Architektoniczny koszmar ze Szczecina
Pałace ZUS
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Piramidy w Gizie - fascynujące budowle starożytnego Egiptu
Wielki Mur Chiński - jedna z najsłynniejszych budowlli Chin
Dom na 6 m2. Zosia i Kuba zamieszkali w vanie i ruszyli w świat. Poznajcie Foxes in Eden