Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zjawiskowa rozbiórka w centrum Londynu

Ucho, Mapel

W Londynie oglądać można od niedawna nietypową budowlę, która wygląda trochę jak współczesna wersja chatki na kurzej nóżce.

Demontaż od spodu

Mieszkańcy Londynu mają okazję podziwiać od paru tygodni niecodzienny widok. Znajdujący się przy Leadenhall Street biurowiec jest poddawany rozbiórce. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że rozpoczęła się ona od spodu budowli.

Nietypowa budowa, nietypowa rozbiórka

Piętnastopiętrowy biurowiec z 1965 roku należący do kompanii P&O jest jednym z czterech budynków w Londynie, przy których projektowaniu posłużono się niecodzienną technologią.

Poszczególne piętra konstrukcji są podwieszone na dźwigarach znajdujących się na poziomie dachu, które z kolei wspierają się na solidnym żelbetonowym trzonie. Tradycyjny sposób prowadzenia rozbiórki doprowadziłby do natychmiastowego zburzenia budowli. Rozwiązanie sensowne z punktu widzenia oszczędności czasu okazało się niedopuszczalne ze względów bezpieczeństwa wynikających z bliskości zatłoczonej ulicy i innych budynków.

Przyszłość

Na miejscu demontowanego biurowca powstanie futurystyczny wieżowiec ochrzczony przez komentatorów "tarką do sera". Zaprojektowany przez lorda Richarda Rogersa 224 metrowy budynek stanie się drugim co do wysokości drapaczem chmur w Wielkiej Brytanii po One Canada Square.

Polski Trzonolinowiec

Technika zastosowana przy budowie P&O Building została wykorzystana już 4 lata wcześniej przy okazji powstawania wrocławskiego Trzonolinowca. Do dzisiaj na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Dworcowej możemy obserwować charakterystyczny, stojący "na kurzej łapce" budynek. Odległe są już czasy jego świetności, kiedy to lokatorami bywali sławni artyści jak Bogusław Linda czy Krzysztof Globisz. Krytykowany za niedbałość elewacji i otoczenia Trzonolinowiec mimo swojego oryginalnego wyglądu może w przyszłości podzielić los londyńskiego odpowiednika. Zapewne dojdzie do tego jednak nieprędko, ponieważ w mieście jest jeszcze mnóstwo wolnej przestrzeni do zagospodarowania.

 

 

ucho

 Skomentuj:

Zjawiskowa rozbiórka w centrum Londynu