Łoś na miarę szwedzkich możliwości
Musimy przyznać, że nie mamy pojęcia jak się w tym momencie zachować. Największy łoś na świecie, zaprojektowany przez architektów z biura Storalgen, stanie prawdopodobnie na szczycie góry Vithatten w Szwecji. Droga do jego przepastnej paszczy wieść będzie prosto przez windę umieszczoną w ogromnym drzewie.


Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Thorbjörn Holmlund, założyciel oraz właściciel przedsiębiorstwa Svansele Wild Life Centre Inc. zajmującego się organizowaniem wypraw, których uczestnicy mogą podglądać życie łosi w naturalnym środowisku. Holmlund długo poszukiwał odpowiedniego miejsca dla najważniejszej inwestycji swojego życia. Dopiero kiedy zawisł w śmigłowcu 45 metrów ponad szczytem góry Vithatten (510 m.n.p.m.) doznał olśnienia. Krajobraz obfitujący w malownicze jeziora i lasy oraz rysujące się na horyzoncie sylwetki zabytkowych kościołów wydał mu się idealny.
Storalgen AB
Bez obaw. Szwedzki łoś nie będzie osamotniony. Idealną kompozycję dopełni ogromne drzewo, w którego pniu znajdować się będzie winda prowadząca wprost do umieszczonej na wysokości 35 metrów paszczy. W szyi zwierzęcia znajdować się będzie kuchnia oraz restauracja, której przestrzeń będzie można dowolnie aranżować korzystając z systemu rozsuwanych przegród. Wnętrzności łosia pomieszczą również sale konferencyjne oraz wystawowe. Wszystko to na 3 piętrach i ponad 500 m. kw. powierzchni.
Storalgen AB
Urodzonych estetów ucieszy zapewnie możliwość spędzenia paru chwil w kafejce ulokowanej w porożu bohatera naszego artykułu. Korona sztucznego drzewa stanowić będzie parasol chroniący ich w deszczowe i śnieżne dni. Ciekawostką jest fakt, że łoś stanowić będzie czystą esencję idei sąsiedzkiej współpracy. Jego przednie nogi znajdować się będą w gminie Arvidsjaur w szwedzkiej Laponii natomiast tylne w Skellefte w regionie Västerbotten.
Storalgen AB
Zapraszamy do odbycia wirtualnej wycieczki do wnętrza ogromnego łosia. Zalecamy zwrócić szczególną uwagę na powagę i profesjonalizm słyszalny w głosie lektora. Jak ten pan zdołał to zrobić?:
Łoś na miarę szwedzkich możliwości
Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments
Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa
Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd
Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta
Prawie oko w oko z sąsiadem. Absurd przy al. Grottgera w Krakowie
Makabryła po częstochowsku. Termomodernizacja biurowca MPK
Przebudowa willi Monte w Zakopanem - jak to się mogło stać? Makabryła 2017 od kuchni