Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozdzieleni przy porodzie?

ucho

Najwyższy czas pożegnać się z wesołą Dorotą, Radziem i ich znajomymi. Postanowiliśmy przetasować nieco obowiązujący ostatnio gwiazdozbiór i wprowadzić do świadomości społeczeństwa nowe twarze. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym światowym architektom w niecodziennym dla nich porównaniu.

Jean Nouvel
Jean Nouvel

 

Stwierdziłem niedawno, że przedstawiąc na łamach Bryły projekty znanych architektów i biur projektowych zapominamy często o ich ludzkim wymiarze. O ile twarz Daniela Libeskinda może być już znana częsci czytelników, to co pojawia się im przed oczyma na dźwięk nazwiska Jean Nouvel? Podczas wprowadzania sław architektury "pod strzechy" postanowiliśmy posłużyć się niecodziennym porównaniem odnalezionym na forum serwisu Archinect.com Być może korzystając z techniki niezupełnie poważnych skojarzeń wprowadzimy do świadomości czytelników oblicza poniżej przedstawionych osobistości.

 

Aby rozpocząć delikatnie postanowiliśmy wystawić na pierwszy ogień parę, która nie powinna budzić zbyt wielkich kontrowersji. Eric van Egeraat , niderlandzki architekt, współtwórca m.in. Ambasady Królestwa Nideralndów w Warszawie oraz drugi pan, zdaje się mąż Jennifer Lopez czy kogoś...

 

Eric van Egeraat i Brad Pitt

Eric van Egeraat i Brad Pitt

 

W każdym szanującym się serwisie plotkarskim zaraz po Bradzie wystąpić powinna jego ukochana, przepiękna i humanitarna Angelina Jolie. Jako, że Bryła chce wyciąć w pień wszystkie niepotrzebne pieski z kudłatą sierścią, które opanowały zbiorową świadomość internautów, będziemy trzymać się tego przyjętego powszechnie kanonu. Zaha Hadid , iracka projektantka o której zrobiło się ostatnio głośno w naszym kraju z powodu wieżowca, który miałby stać się sąsiadem warszawskiego Mariotta.

 

Zaha HadidAngelina Jolie
Zaha Hadid
Angelina Jolie

 

Żeby nie wykraczać póki co poza ramy showbiznesu, spróbujemy utrwalić teraz państwu wizerunek kolejnego znanego architekta za pomocą pewnej popularnej mnemonicznej techniki. Rem Koolhaas oraz Michael Stripe z REM. Cechy wspólne: podobne obuwie i wiele innych.

 

Rem KoolhaasMichael Stripe
Rem Koolhaas Michael Stipe z REM

 

 

Teraz zrobi się już znacznie goręcej. Kolejną osobistością, którą weźmiemy na warsztat jest człowiek, którego nazwisko obija się już od dłuższego czasu również po malowniczych zakamarkach naszego kraju. Twarzy tego Pana nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać, ale na wszelki wypadek napiszemy: Daniel Libeskind, projektant m.in. powstającego w Warszawie wieżowca Złota 44 oraz Pan Yunioshi - sąsiad Audrey Hepburn w "Śniadaniu u Tiffaniego".

 

Daniel LibeskindPan Yunioshi
Daniel Libeskind Pan Yunioshi

 

Wkroczyliśmu więc na ścieżkę absurdu, którą nie tak łatwo będzie opuścić. Naszymi towarzyszami będą na niej wspomniany już we wstępie Jean Nouvel oraz Mr. Evil. Mamy nadziej, że Pan Nouvel nie przegląda polskich serwisów architektonicznych.

 

Jean Nouvel

Jean Nouvel i Mr. Evil

 

Obraną wcześniej drogą konsekwentnie zmierzamy, aby przedstawić jedno z największych nazwisk światowej architektury - Franka Gehry'ego . Poniżej osoba, której kosmiczne dzieła pojawiają się w coraz większej ilości miast oraz jego sobowtór - Wielki Gonzo.

 

Frank Gehry, Gonzo The Great

Frank Gehry i Gonzo Wielki

 

Wreszcie nadszedł czas na absolutną megagwiazdę Bryły, niekwestiowanego celebrity, któremu mogłaby dorównać jedynie Dorota , gdyby zdecydowała się jednak wystąpić Tańcu z Gwiazdami. W przeciwnym razie król pozostaje jeden. Proszę Państwa oto on:Sir Norman Foster.

 

Sir Norman FosterPopeye
Sir Norman Foster
Popeye

 

I na koniec przykład na potwierdzenie tezy, że architekci nie muszą przypominać jedynie bohaterów popkultury i popularnych kreskówek. Panowie Jaques Herzog z biura Herzog&Meuron oraz Rem Koolhaas - na przekór wszystkim zamiast do Marlona Brando upodobnili się do siebie nawzajem.

 

Rem Koolhaas, Jaques Herzog

 

Mamy nadzieję, że potraktujecie tą notkę z przymrużeniem oka, jako sposób na przybliżenie czytelnikom wizerunków twórców, z którymi spotykamy się często na łamach Bryły. Nie wykorzystaliśmy wszystkich zgromadzonych wariantów porównań, ponieważ niektóre mogły wykraczać nieco poza ustalone granice przyzwoitości. Udowodniliśmy jednak, że Bryła może położyć na łopatki niejeden plotkarski serwis, nie będziemy jednak po zwycięskiej konfrontacji za często podążać tą drogą. No chyba, że czytelnicy zechcą inaczej...

 

ucho

 

Fotografie znalezione na: www.archinect.com, blog.miragestudio7.com, tomoldham.com, plotek.pl

 

 

Skomentuj:

Rozdzieleni przy porodzie?