Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Katedra w Rio de Janeiro

ucho

 Catedral de São Sebastião do Rio de Janeiro jest z zewnatrz prawdopodobnie najbrzydszym kościołem jaki kiedykolwiek zbudowano. Masywna stożkowata struktura z brudnego zbrojonego betonu przywodzi na myśl elektrownie atomowe.

Katedra w Rio
Katedra w Rio

 

For. hanneoira2

 

Katedra znana też jako Metropolitan Cathedral of Rio de Janeiro wybudowana w latach 1964 - 1979, zaprojektowana w brutalistycznym stylu przez Edgara de Oliveira da Fonseca ma około 96 metrów wysokości i średnicę podstawy wynoszącą 100 metrów. W środku może się zmieścić ponad 20 tysięcy osób.

 

Fot. Cara Frison

 

 

Po wejściu katedra oferuje zupełnie inne doznania i wrażenie brzydoty surowej piramidy na betonowym parkingu mija bezpowrotnie. Prawdziwy zachwyt wzbudzają wspaniałe tworzące olbrzymi krzyż witraże. Każdy z nich rozciąga się na wysokości 64 metrów od podłogi do samego sufitu. Nie trzeba być specjalnie religijnym, by docenić spokój i światło delikatnie płynące przez każdy z witraży z zachodu, wschodu, północy i południa. Z samego szczytu sklepienia pada światło, rozświetlając mistyczny mrok katedry.

 

 

Fot. zemlinki

Fot. winklerw

 

Beton

Skomentuj:

Katedra w Rio de Janeiro