Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nie zwlekaj. Głosuj na buble architektoniczne

ucho

Rozpoczęła się druga edycja antyplebiscytu Betonowa Kostka na najgorszą budowlę w aglomeracji śląskiej. Jeśli na twojej ulicy postawiono koszmar architektoniczny albo podczas remontu zniszczono piękny zabytek - zgłoś go do nagrody. Niech osoby szpecące nasze miasta nie czują się bezkarne!

 

Oskary mają swój słynny antonim, czyli Złote Maliny - nagrodę dla najgorszych filmów i aktorów. Rok temu śląskie dzieła architektoniczne doczekały się podobnej antynagrody - Betonowej Kostki. Wymyślili ją młodzi ludzie ze Stowarzyszenia Moje Miasto. Chodnikowa kostka, symbol tandety, wręczana jest architektom i urzędnikom odpowiedzialnym za powstawanie brzydkich budynków, bądź fatalnych modernizacji istniejących już obiektów. Nagrodę mogą też zdobyć buble urbanistyczne, na przykład niefunkcjonalne place.

 

Więcej: Gazeta Wyborcza Katowice

 

W zeszłym roku nominowane były tylko obiekty z Katowic, m.in. kopuła na rondzie, której toporna bryła bardziej przypomina półdekiel. Ostatecznie jury przyznało pierwszą kostkę Centrum Sztuki Filmowej za zniszczenie modernistycznego obiektu i stworzenie blaszanego pudła.

 

Kopuła na rondzie w Katowicach

Kopuła na rondzie w Katowicach Fot. Przemek Jendroska / AG

 

- W tym roku postanowiliśmy antykonkurs rozszerzyć na całą górnośląską aglomerację. Jednak założenia są te same - będziemy piętnować architektów i urzędników, którzy zaśmiecają przestrzeń naszych miast bublami architektonicznymi - mówi Michał Spadziński ze stowarzyszenia.

 

To mieszkańcy będą zgłaszać nominowane obiekty, które zepsuły ich miasta (w konkursie mogą startować tylko te, które oddano do użytku w zeszłym roku).

 

- Nowością będzie przyznanie specjalnej kostki za wybitne zasługi w psuciu otoczenia. Mamy kilka pomysłów, na przykład katowicką brać urzędniczą, która pozwala na zaklejanie kamienic w centrum miasta gigantycznymi reklamami. Choć może specjalna kostka trafi gdzie indziej, bo złych inwestycji mamy co niemiara - mówi Spadziński.

 

Nowa siedziba NIK w Katowicach

Nowa siedziba NIK w Katowicach fot. Adam Jędrysik

 

Katowicka redakcja "Gazety" ma już kilka propozycji do Kostki. Zasługuje na nią m.in. nowa siedziba Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach . Architektonicznych porażek było w zeszłym roku więcej. Jeśli chcesz zgłosić jakąś do Betonowej Kostki, do 25 kwietnia wyślij e-mail na adres: kontakt@gkw.katowice.pl. Wyniki plebiscytu poznamy w pierwszej połowie maja.

 

Tomasz Malkowski

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Skomentuj:

Nie zwlekaj. Głosuj na buble architektoniczne