Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielki przegrany: Art Hotel Niebieski

dawid hajok

W krakowskim plebiscycie Archi-Szopa najgorszymi budowlami 2009 roku okazały się gmach Opery oraz osiedle Zakrzówek. Art Hotel Niebieski nie znalazł się nawet w finale, a szkoda, bo posiada wszystkie cechy Makabryły...

 

 

W Krakowie trudno znaleźć projekty śmiałej architektury. Budynków, które starają się iść pod prąd. Nie dają się zamknąć w sztywne ramy. A gdyby nie odważne wizje i dziwne formy, architektura byłaby nudna i niczym nie odbiegająca od budownictwa. I z pewnością nigdy nie powstałyby takie budowle jak np. praski Tańczący Dom Franka O. Gehrego.

 Architektom z krakowskiej pracowni Studio S - Biuro Architektoniczne, autorom projektu rozbudowy Art Hotel "Niebieski" przy ul. Flisackiej, owej odwagi nie sposób odmówić. Z efektami jednak gorzej.

 

 

Pierwotnie koncepcja rozbudowy hotelu Niebieski, którą zobaczyć można na stronie pracowni Studio S, przedstawiała obiekt w formie popękanej skały. Jak wiele współczesnych, światowych realizacji kontrowersyjny, ale nie pozbawiony myśli architektonicznej. To, co ostatecznie powstało, pozwala sądzić, że współpraca z inwestorem nie należała do łatwych. Ostatecznie zwyciężyła estetyka odwołująca się do oczywistej i nieco nadużywanej już symboliki fali, do której formą nawiązywać mają podwieszone do dachu balkony. Ale to, co udało się w przypadku gmachu Muzeum Manhga, pogrążyło projekt hotelu przy Flisackiej.

 

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

Archiszopa, zobacz więcej >>

 

 

Zobacz także:


 

Najbrzydszy budynek Warszawy do rozbiórki?  

 

3 x K - Kosmiczne Komunistyczne Konstrukcje

 

Co dalej z Robin Hood Gardens? 

 

 

Skomentuj:

Wielki przegrany: Art Hotel Niebieski