BRYŁA I MAKABRYŁA 2009
BRYŁĄ roku 2009 został niekwestionowany faworyt - łódzki Hotel Andels, który powstał w XIX-wiecznych murach Przędzalni Izraela Poznańskiego. Tuż za nim uplasowała się Renoma z Wrocławia i nowoczesny pawilon stacji paliw z Sierczy. W kategorii Makabryła nie było niespodzianek, "najlepszy" okazał się kompleks budynków mieszkalnych z Krakowa.

























W sumie pojawiło się piętnaście nominacji, które wyselekcjonowaliśmy na podstawie Waszych zgłoszeń. Zarówno Bryły i jak i Makabryły to budynki, które powstały lub uległy remontowi w ciągu ubiegłego roku. Pochodzące z całej Polski obiekty, można było oceniać w głosowaniu, które wystartowało w ubiegłym tygodniu.
W trzeciej edycji plebiscytu BRYŁA I MAKABRYŁA ROKU wzięło udział ponad 5 tys internautów. Według głosowania najlepszym budynkiem ubiegłego roku okazał się łódzki Hotel Andels. Już na początku wysunął się mocno na prowadzenie i zdobył 24 procent wszystkich głosów. Budynek był wcześniej wielokrotnie nagradzany i tytułowany, min. pierwszą nagrodą w konkursie European Hotel Design Award 2009 w kategorii Architecture of the Year za adaptację istniejącego budynku do funkcji hotelu. Ten odnowiony zabytek z niebywale nowoczesnym wnętrzem znajduje się tuż obok łódzkiej Manufaktury i zachwyca drobiazgową rewitalizacją. Architekci przywrócili blask potężnemu zaniedbanemu dotąd obiektowi poprzemysłowemu zachowując cenne XIX-wieczne detale. Mamy nadzieję, że przykład BRYŁY ROKU 2009 posłuży innym łódzkim inwestorom w przeprowadzaniu podobnych rewitalizacji starych fabryk i zabytków, które są często doprowadzane do ruiny lub burzone. Jak widać rewitalizacja wzbogaca inwestycję o dodatkową wartość estetyczną i pozwala zachować miastu ciągłość historyczną.
Na drugim miejscu znalazła się nowa część Renomy we Wrocławiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. Renowację dawnego domu towarowego Wertheima przeprowadzono w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Jednym z problemów przy projektowaniu rozbudowy było nawiązanie do dawnej części i stworzenie stylistycznej i formalnej kontynuacji. Patentem okazało się wyczarowanie zaklętej dynamiki budynku, nawiązano więc do formalnej ekspresji innych dzieł z tego okresu. Dziś elegancki obiekt handlowy w centrum miasta bywa nazywany wrocławskim Harods'em.
Na trzecim miejscu znalazł się nowoczesny pawilon stacji paliw, położony na drodze do Wieliczki. Realizacji młodych architektów z pracowni Group_A spowodowała masowe wycieczki do tego miejsca, między innymi za sprawą artykułu w BRYLE, który możecie przeczytaćtutaj.
Jak sami słusznie zauważyliście na forum, nominacje do Makabrył w tym roku zawiodły. Szczególnie jeśli chodzi o gmachy publiczne. W roku 2008 mieliśmy co najmniej dwie duże publiczne inwestycje, na które można było z czystym sumieniem oddać "makagłosy". Tegoroczne propozycje, mimo że kłują w oczy, to nie budzą już aż tak gorących emocji jak rok temu, kiedy główną nagrodę zgarnęła siedziba TVP w Warszawie. Jednak czy rzeczywiście jest to powód do narzekań? Może powinniśmy spojrzeć na to w ten sposób, że coraz trudniej znaleźć realizacje aż tak makabryczne i kompromitujące jak było to w latach poprzednich? Mamy nadzieję, że coś w tym jest, jednak bądźcie spokojni, BRYLA nie zamierza wycofywać się ze stania na straży dobrej architektury i dalej będzie tropić Makabryły, do czego gorąco zachęcamy również i Was!
Kraków miał w tym roku (nie)wątpliwe szczęście w plebiscycie. W ścisłej trójce znalazły się bowiem aż dwa obiekty z grodu Kraka. Makabryłą Roku 2009 oficjalnie został kompleks budynków mieszkalnych na Zakrzówku w Krakowie. Zdyskredytował przeciwników zdobywając prawie tysiąc Waszych głosów. Na drugim miejscu uplasował się hotel Niebieski nawiązujący do wiślanej fali, a na trzecim znany z wielu polskich miast widok fasady budynku po nieudolnej termomodernizacji.
Poniżej przedstawiamy laureatów i zachęcamy do dyskusji pokonkursowej na naszym forum:
1 MIEJSCE
607 głosów
Monumentalna architektura przemysłowa autorstwa Hilarego Majewskiego z 1878 roku została starannie odrestaurowana i połączona z funkcją nowoczesnego hotelu. Autorami projektu są dwaj architekci z OP ARCHITEKTEN - Wojciech Popławski i Andrzej Orlinski. Dopełnieniem założenia hotelowego jest obszar spa ze szklaną bryłą basenu nadwieszoną ponad zabytkowymi kondygnacjami budynku.
2 MIEJSCE
Nowa część domu towarowego Renoma, Wrocław
proj. Maćków Pracownia Projektowa
476 głosów
Opowiada architekt Zbigniew Maćków
Zabytkowa część Renomy to piękny, modernistyczny budynek projektu Hermanna Dernburga z 1930 roku (dawniej Dom Towarowy Wertheim). Zabytek został poddany pieczołowitej renowacji, a obok stanęła ultranowoczesna część usługowo handlowa projektu Maćków Pracownia Projektowa.
3 MIEJSCE
Pawilon stacji paliw w Sierczy koło Wieliczki
400 głosów
Projekt pawilonu stacji paliw w Sierczy koło Wieliczki był tylko pretekstem. Realizacja młodej pracowni Group_A Architects to protest przeciwko komercyjnej sztampie i brzydocie sieciowych obiektów obsługi komunikacji powstających w Polsce.
************************************************************************
4. Kościół Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą, proj. Beton
383 głosów
Marta i Lech Rowińscy z z pracowni Beton postanowili przełamać ten stereotyp i zaprojektowali wyjątkowy kościół. Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą powstał, aby przywrócić we wsi miejsce kultu i kontemplacji.
5. Sąd Okręgowy w Katowicach, proj. Archistudio Pilinkiewicz&Studniarek
246 głosów
Morze naszpikowanego elektroniką betonu, drewna i szkła, przedzielone wiszącym ogrodem. Budynek cieszy oko elegancją, a betonowy, wsparty kolumnami front nadaje mu surowy wygląd.
6. Cuprum Arena w Lubinie, proj. ADS
159 głosów
Autorzy Starego Browaru w Poznaniu (Bryła Roku 2007), po raz kolejny zmierzyli się z tematem wielkiego obiekty handlowego. Od maja działa Cuprum Arena ich autorstwa. To pierwsze w Polsce centrum handlowe, zaprojektowane na planie koła.
7. Dom Bezpieczny, woj mazowieckie, proj. KWK PROMES
149 głosów
Jak tłumaczy Robert Konieczny, jest to jedyne znane mu rozwiązanie tego typu na świecie: "Nowatorstwo pomysłu polega na ingerencji ruchomych przesłon w układ funkcjonalny działki" Gdy dom jest zamknięty (na przykład w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród. Dom został został nominowany do prestiżowej Nagrody Mies van der Rohe Award 2009.
8. Lofty w Starym Spichlerzu, Gliwice, proj. Medusa Group
141 głosów
Architekci starali się zachować jak najwięcej zabytkowych elementów. - To ogromny plus rewitalizacji spichlerza - chwalił projekt miejski konserwator zabytków.
MAKABRYŁA:
1 MIEJSCE
Kompleks budynków mieszkalnych na Zakrzówku w Krakowie
proj. Oleksy & Polaczek
932 głosy
Rynny wewnątrz klatki schodowej, gąszcz niewielkich balkoników, usytuowanych tak blisko siebie, że lokatorzy mogą podać sobie ręce, miejsca parkingowe na zakładkę. To osiedle przypomina oszczędnościowe bloki wznoszone za czasów Władysława Gomułki.
2 MIEJSCE
Studio S - Biuro Architektoniczne
541 głosów
Budynek o motywie fali jest już szerzej znany. Wcześniej nominowano go do krakowskiej ArchiSzopy, jednak bez większych sukcesów.
3 MIEJSCE
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach
362 głosów
To kolejny przykład termomodernizacji, gdzie o kolorze elewacji może zdecydować każdy. Armia w ubiegłym roku wymalowała budynek na zielono. Internauci podejrzewali jakąś wojskową tajemnicę. Może teraz zacznie się etap maskowania ścian krzakami? Może dzięki farbie budynek będzie niewidoczny dla satelitów? A może odwrotnie? - Budynek musi być zielony, bo takie muszą być obiekty wojsk lądowych. A zresztą po paru miesiącach kolory przybledną - wyjaśniali wojskowi.
************************************************************************
4. Kompleks Justin Center we Wrocławiu proj. Marek Skorupski
324 głosy
W centrum Wrocławia przy Placu Dominikańskim w pobliżu wyspy Młyńskiej i zabytkowej części miasta, powstał kompleks biurowy o dźwięcznej nazwie Justin Center. Gmach obłożony błyszczącym kamieniem, którego fasadę wieńczy szklana kopuła zdominował tę część miasta.
5. Apartamentowiec przy ul Pięknej w Warszawie, Bulanda Mucha Architekci
171 głosów
"Pięknie jest mieszkać na Pięknej!" - tak brzmi motto dewelopera, który w Śródmieściu Warszawy postawił olbrzymi budynek mieszkalny naśladujący zabytkową zabudowę. Połączenie atrapy kamienicy oraz części o formach współczesnych ma stanowić klamrę historii ze współczesnością, tak przynajmniej sądzi deweloper.
149 głosów
Celem projektu było stworzenie nowej atrakcji kulturalnej i turystycznej województwa podkarpackiego oraz ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego. W rzeczywistości powstał budynek, który nie podkreśla walorów przyrodniczych ani nie nawiązuje w żaden sposób do swojej funkcji
7. Gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu poddany termomodernizacji
79 głosów
Wątpliwej jakości termomodernizacja. Duże szklane tafle zastąpiono małymi okienkami i tynkiem imitującym cegłę klinkierową, co tylko pozornie upodobniło MBP do ceglanych sąsiadów. Szklana rotunda biblioteki przy pl. Sobieskiego w Bytomiu została pokryta styropianem, z wierzchu płytkami klinkierowymi. Z lekkiej i lewitującej bryły zamieniła się w ciężki barbakan.
7. Hotel Campanille w Łodzi. Hotel powstał w pobliżu ulicy Piotrkowskiej.
zdyskwalifikowany - realizacja zakończona przed 2009 rokiem
AR
Zobacz także:
Hotel Andel´s w przędzalni Poznańskiego
Sen szalonego architekta?
- Więcej o:
- architektura
Phyllis Lambert, kobieta która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową