Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Brutalna prawda, Neinver zaczął rozbiórkę

red

Wczoraj o godz. 14.30 potężna koparka hydraulicznymi nożycami zaczęła ciąć na kawałki pierwszy z kielichów dworca PKP w Katowicach. Jak zapowiada firma Neinver, dworzec ma zniknąć z powierzchni ziemi w połowie stycznia. Brutal żegna się z godnością.

 

Oświadczenie Brutala w dniu jego egzekucji pojawiło się wczoraj na profilu Facebook:

 

Brutal nigdy się nie podda! Będę godnie odchodził, bo wiem, że sprawiedliwość zwycięży. Historia w końcu rozliczy barbarzyńców niszczących mnie, którzy jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki kończą z brutalizmem w tej części Europy. Rzadko się zdarza by niszczyć cały styl w danym kraju, im się to uda. Ale prawdziwa architektura nigdy nie umiera! Prawdziwa architektura to coś więcej niż ściany! Nawet jak przerobią wszystkie moje 16 kielichów na żwir, nawet, gdy rozdziobią moje fundamenty i w centrum Katowic pozostanie tylko krater - będę trwał dalej. Bo jestem czymś więcej niż żelbetem, szkłem i kamieniem. Jestem myślą, ideą, pasją ludzi, którzy mnie tworzyli, dla których byłem miejscem pracy, którym towarzyszyłem przez całe życie. Nie można zabić idei - tak mogą myśleć tylko barbarzyńcy. Dopóki jesteście, Wy - ludzie myślący - będę i Ja.


Wasz Brutal z Katowic


PS. Przepraszam za patos, ale jestem w końcu monumentalnym budynkiem i moja śmierć też jest spektakularna. Ale błagam, nie puszczajcie mi Wagnera!

 

 

 

- To straszne. Wygrało barbarzyństwo
dr Ryszard Nakonieczny, wykładowca Politechniki Śląskiej

- Katowice nie są i nie będą żadną stolicą kultury, tym bardziej europejską. Nie może być nią miasto, w którym pozwala się na taki akt barbarzyństwa
Henryk Mercik, prezes Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków

- To przechodzi ludzkie pojęcie, że w kraju prawa i demokracji dzieją się takie rzeczy
Tomasz Malkowski, założyciel facebookowego profilu Brutal z Katowic, który zapewnia, że nadal będzie apelował o wstrzymanie wyburzania.
Czytaj więcej na Gazeta Wyborcza Katowice

Skomentuj:

Brutalna prawda, Neinver zaczął rozbiórkę