Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomnik Chrystusa w Ustroniu jednak nielegalny

r

Pomnik Jezusa Chrystusa Króla Polski stanął w Ustroniu nielegalnie, to samowola budowlana - orzekł nadzór budowlany. I co teraz?

Ponad 20-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa Króla Polski stanął kilkanaście dni temu w Zawodziu, sanatoryjnej dzielnicy Ustronia. Wykonana ze stali 10-metrowa figura w koronie z polskim orłem na głowie i koronacyjnymi insygniami w dłoniach to dzieło krakowskiego artysty Roberta Pigonia. Jak donosi Katolicka Agencja Informacyjna, fundatorem jest Adam Kędzierski, prywatny przedsiębiorca i mieszkaniec Ustronia. Wcześniej mężczyzna z prywatnych pieniędzy wybudował w Ustroniu kościół Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Pomnik szybko stał się lokalną atrakcją, fotografują się przy nim turyści i kuracjusze. O wielkim Chrystusie zrobiło się też głośno w całej Polsce. Choć Tadeusz Serwotka, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta, na terenie której stanął pomnik, zapewnia, że nie słyszał o żadnych protestach, monument budzi wiele kontrowersji. "Postawić ewangelikom na ich terenie taki bałwochwalczy niby-pomnik... Trzeba być idiotą! Ale cała nadzieja z kwaśnych deszczach z Trzyńca!!! Może go zeźre?" - pisze na forum "Gazety" jeden z internautów.

23.05.2011 , USTRON . FIGURA ZE STALI NIERDZEWNEJ PRZEDSTAWIAJACA JEZUSA CHRYSTUSA KROLA POLSKI . FIGURA STOI PRZY KOSCIELE P.W.  CHRYSTUSA KROLA WSZECHSWIATA W UZDROWISKOWEJ DZIELNICY USTRON - POLANA . POSAG MA 10,5 METRA , WAZY 3 TONY I ZOSTAL OSADZONY NA 14 METROWYM POSTUMENCIE . RZEZBE UFUNDOWAL ANONIMOWY MIESZKANIEC USTRONIA .  FOT. TOMASZ FRITZ / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:

Teraz z pewnością emocji będzie jeszcze więcej. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego przeprowadził w sprawie pomnika postępowanie wyjaśniające. Okazuje się, że monument został postawiony bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę, jakie powinno było w tym przypadku wydać cieszyńskie starostwo. Pomnik należy więc traktować jako samowolę budowlaną. - Ale wydaje się, że został postawiony zgodnie ze sztuką budowlaną, inwestor dostarczył nam m.in. projekt pomnika - mówi Jan Smolarz, cieszyński powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Najprawdopodobniej więc, mimo że jest nielegalny, pomnik nie stwarza żadnego zagrożenia.

Co w tej sytuacji będzie dalej z ustrońskim Jezusem Chrystusem Królem Polski? Przepisy przewidują bardzo dotkliwą sankcję, np. nakaz rozbiórki takiego obiektu. Dają jednak także możliwość zalegalizowania samowoli. Na razie nie zapadły jeszcze decyzje w tej sprawie.

Jakiekolwiek one będą, urzędnicy na pewno nie zadowolą wszystkich. Łatwo sobie wyobrazić, co działoby się, gdyby cieszyński powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zadecydował np. o konieczności rozbiórki nielegalnego pomnika. Nikt w Ustroniu nie chce oglądać scen rodem spod Pałacu Prezydenckiego w czasie pamiętnej "obrony krzyża". - Jeśli pomnik zostanie, też znajdą się niezadowoleni, bo to mieszanie Chrystusa do polityki - mówi jeden z mieszkańców.

Co na to wszystko władze Ustronia? - Mam ludzi łączyć, a nie dzielić. Nie chciałbym oceniać tego, co dzieje się na prywatnym przecież terenie - mówi Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia.

Ewa Furtak

Źródło: Gazeta Wyborcza

Skomentuj:

Pomnik Chrystusa w Ustroniu jednak nielegalny